Záchrana veľryby, ktorá uviazla v Seine, sa skončila tragicky

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Veľryba bieluha, ktorá na vyše týždeň uviazla v rieke Seina na severe Francúzska, uhynula počas pokusu o jej záchranu. V stredu o tom informovali miestni predstavitelia, na ktorých sa odvolala tlačová agentúra AFP.

„Napriek doteraz nevídanej záchrannej operácii musíme so zármutkom oznámiť, že veľryba uhynula,“ uviedli úrady v departemente Calvados v severofrancúzskom regióne Normandia.

Úrady dodali, že nebezpečne vychudnutá veľryba musela byť počas prepravy utratená. Mala ťažkosti s dýchaním a odborníci sa rozhodli, že lepšie bude ukončiť jej život, píše agentúra AP.

Prečítajte si tiež:

Na záchrannej akcii sa podieľalo 80 ľudí 

Po takmer šesť hodín trvajúcom úsilí sa štvormetrovú 800-kilogramovú veľrybu podarilo pomocou siete a žeriavu približne o štvrtej hodine ráno SELČ vytiahnuť z rieky a umiestniť na riečny nákladný čln, kde jej okamžite začalo venovať starostlivosť viac než desať veterinárov.

Cieľom veľkej záchrannej akcie bolo prepraviť vysilenú veľrybu späť na otvorené more. Na ambicióznej akcii sa podieľalo približne 80 ľudí vrátane 40 hasičov a množstva policajtov, uviedla generálna tajomníčka departementu Eure Isabelle Dorliatová-Pouzetová.

​Kým prebiehali prípravy na túto záchrannú akciu, pozdĺž brehov rieky Seiny sa zhromaždilo množstvo ľudí, ktorí operáciu pozorovali, píše AFP.
Bieluhu, chránený druh veľryby, v Seine prvýkrát spozorovali minulý týždeň v oblasti ďaleko od jej arktického prostredia.

Na záberoch z dronu, ktoré natočili francúzski hasiči, bolo vidieť, ako veľryba pomaly pláva v toku Seiny medzi Parížom a normandským mestom Rouen, čiže mnoho desiatok kilometrov vo vnútrozemí.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti