Andreas Lubitz mal okrem iného masívne problémy so zrakom

Andreas Lubitz
Andreas Lubitz Zdroj: Facebook

Zrakové problémy predstavovali ohrozenie jeho spôsobilosti lietať.

Druhý pilot havarovaného nemeckého Airbusu, ktorý zrejme zámerne spôsobil tragédiu vo francúzskych Alpách s celkove 150 vyhasnutými životmi, bol v starostlivosti lekárov kvôli masívnym problémom s videním. Informáciu získalo víkendové vydanie nemeckého denníka Bild, ktorý zdroj neuviedlo.

Podľa periodika je aktuálne predmetom vyšetrovania, či zrakové problémy Andreasa Lubitza boli organického alebo psychosomatického charakteru.

V každom prípade však predstavovali ohrozenie jeho spôsobilosti lietať. Navyše pilot, u ktorého sa pri domovej prehliadke našiel roztrhaný dokument naznačujúci, že bol v deň osudného letu vlastne práceneschopný, čo zatajil, trpel aj silnými psychickými problémami.

Zdroj: TASR

Vyšetrovatelia zo skupiny "Alpy" policajného prezídia v Düsseldorfe získali jednoznačné poznatky o vážnom psychosomatickom ochorení Andreasa Lubitza. Vysokopostavený vyšetrovateľ pre nedeľník Welt am Sonntag uviedol, že 27-ročného druhého pilota havarovaného Airbusu liečilo viacero neurológov a psychiatrov.

Pri domovej prehliadke v jeho bydlisku v Düsselderofe sa podľa periodika našlo množstvo liekov používaných na terapiu psychických ochorení. Indície, ktoré by naznačovali pilotovu závislosť na drogách alebo alkohole, však kriminalisti nemajú.


Oblasť havárie dobre poznal

Druhý pilot havarovaného letu spoločnosti Germanwings v mladosti s rodičmi pravidelne navštevoval aeroklub neďaleko miesta vo francúzskych Alpách, kde tento týždeň podľa prokurátorov zrejme zámerne nasmeroval lietadlo do zeme. Povedal to dnes člen aeroklubu pre francúzsku televíziu i-Télé.

Andreas Lubitz (27) patril do leteckého klubu vo svojom rodnom meste Montabaur, ktorý v rokoch 1996 až 2003 organizoval návštevy v oblasti pri meste Sisteron, približne 50 kilometrov západne od miesta zrútenia nemeckého airbusu, uviedol člen klubu bezmotorového lietania v Sisterone Francis Kefer podľa agentúr DPA a AP.

Smútiaci pozostalí žiadajú média o porozumenie

Mnoho rodinných príslušníkov a priateľov obetí leteckej tragédie požiadalo letecké spoločnosti Lufthansa a Germanwings, aby prispeli k zdržanlivosti médií v súvislosti s tragickým prípadom.

Pozostalí chcú v pokoji stráviť chvíle smútku po strate blízkych, pričom nechcú byť rušení, a to napriek enormnému záujmu verejnosti.

Tak letecká spoločnosť Lufthansa, ako aj jej dcérsky subjekt Germanwings preto apelovali dnes na médiá, aby rezignovali na aktívne kontaktovanie trúchliacich a súčasne ústami hovorkyne zdôraznili, že obe spoločnosti sú pre otázky médií k dispozícii 24 hodín nonstop.


BERLÍN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.