Chorváti si povedali dosť. Za častý zlozvyk hrozí turistom mastná pokuta

Chorváti si povedali dosť. Za častý zlozvyk hrozí turistom mastná pokuta
Pláž pri Rijeke.

Mnoho turistov každoročne rieši dilemu, či si privstať, aby sa im na pláži ušlo čo najlepšie miesto. Za týmto účelom neváhajú použiť obľúbený trik, ktorý však ľudí rozdeľuje na dva tábory.

Prvá skupina skoro ráno vybehne s uterákmi a osuškami a zaberie najlepšie ležadlá alebo kus pláže. Následne si idú zase pospať a keď sa vrátia, vedia, že luxusné miesto majú isté.

Druhá skupina sa zobudí, naraňajkuje sa a keď príde k moru, väčšinu miest už nájde „obsadených“. Hoci aj nájde prázdne ležadlá, sú často vopred rezervované.

Prečítajte si tiež:

​Do druhej skupiny zrejme patria aj chorvátski starostovia, ktorým došla trpezlivosť a týmto „rezerváciám“ vyhlásili vojnu.

Ako píše chorvátsky denník Dnevnik, v obci Novi Vinodolski neďaleko Rijeky sa rozhodli dokonca rozdávať pokuty. Za rezervácie na pláži by mali padať pokuty 1 500 chorvátskych kun (200 eur).

​Trikrát nižší trest čaká na tých, ktorí s podobným nápadom prídu na ostrove Vir. Podľa vedúceho správneho oddelenia obce Vir Anteho Orliča má totiž obec s odstránením uterákov náklady. Pokuta je tak podľa neho nutná.

Priekopníci v odstraňovaní uterákov z pláží pochádzajú z obce Brela, kde sa problémom zaoberajú od roku 2017. Starosta obce Stipe Ursič opísal, že upratovači každé ráno od piatej do ôsmej hodiny odstraňujú všetko, čo na pláži nájdu. Okrem odpadkov tak berú napríklad aj uteráky.

Pozrite si krátku anketu z minulého týždňa na tému, či je správne nechávať si uteráky na pláži:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti