Prepis rozhovoru z čiernej skriny ukázal posledné minúty v lietadle smrti

Z miesta tragédie.
Záchranári pracujú na mieste havárie dopravného lietadla A320. Zdroj: TASR

Kapitán za dverami kabíny kričal: „Preboha, otvor tie dvere!"

Podľa prepisu zvukového záznamu z čiernej skrinky Airbusu A320 kričal kapitán za dverami kabíny: „Preboha, otvor tie dvere!", zatiaľ čo druhý pilot Andreas Lubitz naviedol seba a ďalších 149 ľudí na smrť vo francúzskych Alpách. Píše portál dailymail.co.uk.

Prepis lepšie vykresľuje obraz toho, čo sa počas letu spoločnosti Germanwings z Barcelony do Düsseldorfu dialo v osudových momentoch. Včera sa na verejnosť dostali správy o tom, že Lubitz začal mať problémy so zrakom, pre ktoré mu hrozilo, že stratí licenciu na lietanie.

Lubitz podľa všetkého vymkol kapitána letu vonku z kabíny a v lietadle aktivoval klesanie. Také niečo sa dá urobiť jedine manuálne a zámerne.

Prepis záznamu začína ospravedlnením kapitána Sondheimera cestujúcim za 26-minútové meškanie a sľubom, že sa ho pokúsia dohnať. O 20 minút sa Sondheimer rozprával s druhým pilotom Andreasom Lubitzom. Ten kapitána ubezpečil, že ak chce, kedykoľvek môže ísť na toaletu, keďže to v Barcelone to nestihol. Lubitz zároveň sľúbil, že prevezme vedenie lietadla.

O 10.27 sa stroj dostal do letovej výšky 11,5 tisíc metrov nad morom. Kapitán vtedy kopilota vyzval, aby pripravil lietadlo na pristátie v Düsseldorfe. Lubitz na to stroho odpovedal slovami ako „snáď" a „uvidíme". Po príprave pristátia Lubitz opäť prehovoril k Sondheimerovi: „Už môžeš ísť." Po dvoch minútach kapitán odpovedal: „Môžeš prevziať kontrolu." Po týchto slovách je počuť, ako sa sedadlo posunulo dozadu a zavreli sa dvere.

O 10.29 radar zaznamenal klesanie lietadla. 0 10.32 sa letová kontrola snažila spojiť so strojom, no bez úspechu. Krátko na to je počuť hlasné búchanie, ako keby sa niekto snažil dostať do kokpitu. Kapitán Sondheimer pritom kričí: „Preboha, otvor dvere!" V pozadí je krik cestujúcich.


O 10.35 sú podľa francúzskych vyšetrovateľov počuť ďalšie údery na dvere, tentoraz je zvuk „hlučnejší" a „kovový". Lietadlo je v tom čase vo výške 2 100 metrov. O 90 sekúnd je počuť varovná správa: „Zem! Zdvihni! Zdvihni!" a kapitán kričí: „Otvor tie poondiate dvere!"

O 10.38 je počuť, ako Lubitz v kabíne dýcha, no nič nehovorí. O 10.40 lietadlo pravým krídlom vrazilo do skaly. Posledné zvuky sú kričiaci pasažieri.

Vyšetrovatelia veria, že Sondheimer sa počas prudkého klesania snažil do kabíny dostať páčidlom. Nemecké noviny Bild včera tvrdili, že sa pokúsil použiť aj sekeru. Hovorca Germanwings síce potvrdil, že sekera sa v skutočnosti na palube lietadla nachádzala, no bola v kokpite, a teda k nej kapitán nemohol mať prístup.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.