Letecké spoločnosti začínajú meniť pravidlá

Pohľad z kabíny lietadla (ilustračné snímka).
Pohľad z kabíny lietadla (ilustračné snímka). Zdroj: shuterstock.com

Austrália sa pridala ku krajinám, ktoré zaviedli, že v kokpite budú počas celého letu dvaja ľudia.

Austrália sa pridala ku krajinám, ktoré po minulotýždňovej tragédii na juhu Francúzska sprísnili predpisy v leteckej doprave. S okamžitou platnosťou bude musieť byť na domácich a medzinárodných letoch spoločnosti Australian Airlines v pilotnej kabíne vždy dvojčlenná posádka, informoval dnes na tlačovej konferencii podpredseda austrálskej vlády a minister dopravy Warren Truss.

Truss predtým podľa agentúry AAP oboznámil bezpečnostnú radu vlády o tom, že existujúce predpisy nevyžadovali stálu prítomnosť najmenej dvoch ľudí v kokpite. Po teroristických útokoch na USA z 11. septembra 2001, keď teroristi prevzali kontrolu nad troma lietadlami, letecké spoločnosti sprísnili pravidlá prístupu do kokpitu. Podľa nich dvere musia zostať zamknuté po celú dobu letu okrem prípadu, keď niekto musí nevyhnutne vstúpiť do kokpitu alebo ho opustiť. Hneď ako lietadlo vzlietne, môže umožniť vstup do kokpitu len jeho kapitán.

Doterajšie austrálske predpisy nevyžadovali od aerolínií nahradenie pilota, ktorý dočasne opustí kokpit. Po tragédii airbusu nemeckej nízkonákladovej spoločnosti Germanwings, ktorého druhý pilot sa zamkol v kokpite a lietadlo zrejme zámerne nasmeroval k zemi, pričom v ňom zahynulo vrátane neho 150 ľudí, letecké spoločnosti a príslušné úrady po celom svete začali podnikať kroky, aby zabezpečili, že v kokpite budú počas celého letu dvaja ľudia.

CANBERRA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.