Zahraničné

Muž má na svedomí 642 ľudských životov

V Oradour-sur-Glane nemeckí nacisti v júni 1944 vyzabíjali takmer celú jej populáciu.
Zdroj: SITA

V Oradour-sur-Glane nemeckí nacisti v júni 1944 vyzabíjali takmer celú jej populáciu.

Nemecké úrady obvinili 88-ročného bývalého člena jednotiek SS v 25 bodoch obžaloby vrátane vraždy za údajnú účasť na najväčšej masakre v nacistami okupovanom Francúzsku. Súd v Kolíne v stredu tiež uviedol, že Werner C. je navyše obvinený z napomáhania pri vraždách stoviek ľudí v Oradour-sur-Glane, 25 kilometrov severozápadne od Limoges z roku 1944.

Zdroj: SITA

Právnik Rainer Pohlen pre agentúru Associated Press uviedol, že jeho klient nepopiera, že v obci bol, avšak trvá na tom, že nikdy nevystrelil a s masakrou nemá nič spoločné.

V Oradour-sur-Glane nemeckí nacisti v júni 1944 vyzabíjali takmer celú jej populáciu. Hitlerova armáda popravila celkovo 642 ľudí, prevažne deti a ženy. Tie nahnali do kostola, do ktorého pustili plyn a následne podpálili. 

Zdroj: Profimedia.sk

Zvyšných takmer 200 mužov zase nahnali do stodôl, kde ich postrieľali do nôh, poliali benzínom a následne ich zapálili. Masakru prežilo iba šesť ľudí. Vraždenie malo byť pomstou za akcie francúzskych partizánov v regióne a za zadržanie nacistického dôstojníka francúzskymi odbojármi v neďalekej dedine. Preto sa špekuluje, že nacisti si dediny pomýlili.

BERLÍN/ SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti