Vedci opísali najsilnejší zaznamenaný „blesk“. Smeroval do vesmíru a uvoľnil rekordné množstvo energie

Vedci opísali najsilnejší zaznamenaný „blesk“. Smeroval do vesmíru a uvoľnil rekordné množstvo energie
Gigantický výtrysk energie. Zdroj: Science Advances

Gigantický výboj, ktorý vznikol pri búrke v Oklahome, bol najsilnejším zaznamenaným javom tohto typu. Obrovský blesk, ktorý do vesmíru uvoľnil veľké množstvo energie, mal asi tisíckrát väčšiu silu, než typický blesk pri bežnej búrke. Ukázala to štúdia, ktorú zverejnil odborný magazín Science Advances, píše portál Science Alert

Vedci sa pri tom zaoberali gigantickým výbojom, odborne nazývaným „gigantický výtrysk“ (gigantic jet), ktorý je špecifický najmä tým, že vzniká v hornej vrstve oblačnosti a smeruje do vesmíru. Typické blesky sa pri tom prenášajú medzi mrakom a zemou alebo vnútri mraku.

Jav zaznamenali ešte v roku 2018 pri búrke nad Oklahomou, no vyhodnotenie obrovského množstva údajov trvalo niekoľko rokov. Vedci pri tom mali šťastie, že v tejto oblasti sa nachádza hneď niekoľko citlivých prístrojov rôzneho druhu.

Prečítajte si tiež:

Výskum odhalil, že tento gigantický výboj uvoľnil z búrky do ionosféry, teda spodného okraja vesmírneho priestoru, približne 300 coulombov (jednotka elektrického náboja). Pri bežnom blesku sa pri tom uvoľní menej než 5 coulombov.

Vedcov zaujali aj rôzne teploty prúdov plazmy. Zatiaľ čo výbežky výtrysku mali teplotu „iba“ 200 stupňov Celzia, v hlavnom prúde namerali viac než 4400 stupňov Celzia.

Tok náboja blokuje neznáma sila

O samotnej existencii gigantických jetov vieme už dve desaťročia, no pretože neexistuje žiadny špecifický systém, ktorým by sme ich mohli pozorovať, zatiaľ o nich veľa nevieme. A to aj napriek tomu, že ide o relatívne bežný jav. Vedci odhadujú, že ročne vznikne medzi tisíc až 50-tisíc gigantických výtryskov. Ich pozorovania sú však väčšinou náhodné. Najčastejšie ich hlásia piloti alebo amatérski vedci, ktorí sledujú oblohu kamerami pre nočné snímanie.

Najdôležitejšou otázkou, na ktorú zatiaľ vedci nepoznajú presnú odpoveď, je dôvod pre ktorý tieto gigantické výtrysky smerujú do vesmíru a nie smerom dole.
Vedci sa domnievajú, že nejaká sila môže blokovať tok náboja smerom k zemi alebo iným mrakom.

Prečítajte si tiež:

„Z nejakého dôvodu dochádza k potlačeniu výbojov z mrakov smerom k povrchu. Dochádza k nahromadeniu záporného náboja a potom podmienky vo vrchnej časti búrky oslabujú najhornejšiu vrstvu náboja, ktorá je obvykle kladná. Keď sa neobjavia blesky, ktoré počas búrky bežne sledujeme, môže gigantický výboj uvoľniť nahromadenie prebytočného náboja v mraku,“ vysvetlil vedec Levi Boggs, ktorý je spoluatorom štúdie.

Záznamy o udalosti v Oklahome ukazujú, že tesne pred rekordným výbojom bola blesková aktivita búrky slabá. Blesk z Oklahomy bol výnimočný aj tým, že nebol súčasťou tropického búrkového systému a aj napriek tomu bol dvakrát silnejší než bežné gigantické výtrysky.

Pozrite si reportáž o silnom blesku, ktorý zasiahol Biely dom:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Počasie

Dôležité udalosti