Výbuchy na leteckej základni na Kryme: Satelitné zábery ukazujú rozsiahle škody

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Leteckou základňou Saky na západe Krymu, ktorá je ovládaná Ruskom, v utorok (9. 8.) otriasla séria výbuchov, ktorá si vyžiadala jednu obeť. Satelitné snímky ukazujú rozsiahle škody a niekoľko zničených ruských bojových lietadiel, informuje BBC. Ukrajina sa k zodpovednosti za útok neprihlásila, satelitné snímky však podľa britského serveru naznačujú, že mohlo ísť o cielený útok.

Satelitné zábery americkej spoločnosti Planet Labs ukazujú, že rozsiahle časti letiskovej plochy sú spálené. Hlavné vzletové a pristávacie dráhy základne sa zdajú byť neporušené, ale deväť lietadiel bolo zrejme poškodených alebo zničených. Sú medzi nimi stíhačky typu Su-30SM a bombardéry Su-24M. Na snímke je vidieť niekoľko kráterov. Väčšina z nich sa nachádza v časti základne, kde boli lietadlá zaparkované pod holým nebom.

Satelitné snímky pred a po

Na satelitnej snímke ruská letecká základňa na Krymskom polostrove pred sériou výbuchov.
Na satelitnej snímke ruská letecká základňa na Krymskom polostrove pred sériou výbuchov. Zdroj: TASR/Planet Labs PBC via AP

Zničené letisko na Kryme.
Zničené letisko na Kryme. Zdroj: TASR/Planet Labs PBC via AP

​Spoločnosť Planet Labs monitoruje stovky satelitných záberov nad Ukrajinou. Tieto fotografie sú prvým nezávislým potvrdením, že základňa mohla byť poškodená. Doteraz boli podrobnosti o rozsahu dopadu výbuchov vzácne.

Stále však nie je jasné, ako a čím bola základňa poškodená. Rusko trvá na tom, že výbuchy spôsobila munícia, ktorá vybuchla v obchode z dôvodu porušovania pravidiel požiarnej bezpečnosti. Ukrajina sa neprihlásila k zodpovednosti a jej minister obrany naznačil, že na vine môžu byť neopatrní ruskí vojaci.

„Myslím si, že ruskí vojaci na tejto leteckej základni zničili ich veľmi jednoducho známe pravidlo - nefajčiť na nebezpečných miestach,“ povedal Oleksij Reznikov. „To je všetko.“

Ukrajinské letectvo uviedlo, že asi tucet ruských bojových lietadiel bolo zničených, hoci Rusko poprelo, že by akékoľvek lietadlo bolo poškodené. Tieto nové snímky naznačujú, že to nie je pravda.

Britský minister obrany Ben Wallace naznačil, že skutočnosť, že nastali dva samostatné výbuchy, poukazuje skôr na útok než na nehodu. Obhajoval tiež právo Ukrajiny zamerať sa na Krym. „Je absolútne legitímne, aby Ukrajina v prípade potreby prijala smrtiacu silu s cieľom získať späť nielen svoje územie, ale aj zatlačiť svojho útočníka,“ povedal pre BBC.

Akýkoľvek útok Ukrajiny na Kryme by sa považoval za eskaláciu vojny. Rusko minulý mesiac varovalo, keď exprezident Dmitrij Medvedev pohrozil, že ak Ukrajina zaútočí na Krym, "súdny deň bude okamžite čakať".

Krym je medzinárodne uznaný ako súčasť Ukrajiny - čiernomorský polostrov však Rusko anektovalo v roku 2014. Mnohí Ukrajinci to vnímajú ako začiatok svojej vojny s Ruskom.

Prečítajte si tiež:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti