Našli video, ktoré zachytáva posledné chvíle na palube Airbusu

Z miesta tragédie.
Záchranári pracujú na mieste havárie dopravného lietadla A320. Zdroj: TASR

Prokurátor, ktorý vyšetruje haváriu, však o videu nič nevie.

Niekoľkosekundový videozáznam, zachytávajúci posledné momenty na palube Airbusu A320 spoločnosti Germanwings pred jeho haváriou vo francúzskych Alpách, poslúži ako významný dôkaz pri objasňovaní okolností, ktoré viedli k tragédii so 150 obeťami.

O videozázname informovali nemecký denník Bild a francúzsky magazín Paris Match, ktoré mali možnosť oboznámiť sa s jeho obsahom.Nosič s evidentne nepoškodeným záznamom našiel na mieste dopadu stroja človek, patriaci do okruhu vyšetrovateľov.

Aj keď pôsobí dianie na palube chaoticky a obraz je totálne nestabilný bez možnosti identifikovať akúkoľvek osobu, je pravosť záznamu, nakrúteného v zadnej časti Airbusu A320, nespochybniteľná.Zatiaľ sa nevie, či dianie na palube filmoval niekto zo šiestich členov posádky alebo jeden z pasažierov.

Prokurátor o videu nič nevie

Marseillský prokurátor Brice Robin, ktorý vyšetruje okolnosti havárie nemeckého airbusu vo francúzskych Alpách, nemá žiadne informácie o náleze autentického videozáznamu z paluby stroja, ako o ňom informovali nemecký denník Bild a francúzsky magazín Paris Match. Povedal to dnes večer pre agentúru DPA.

Prokurátor pripustil, že sa na mieste dopadu našiel celý rad mobilných telefónov, ktorých obsah ešte čaká na vyhodnotenie. Po náraze sa však tieto prístroje nachádzajú vo veľmi zlom stave. "Neviem, či ich bude možné vyhodnotiť," citovala DPA prokurátorove slová.

Miesto havárie opustil Robin dve hodiny pred rozhovorom pre DPA a vtedy ešte nebolo nič známe o náleze spomínaného videozáznamu, dodal.

Video potvrdzuje správnosť teórií

Videozáznam potvrdzuje správnosť dedukcií na základe obsahu prvej čiernej skrinky, ktoré v uplynulý štvrtok zverejnil na tlačovej konferencii v Marseille prokurátor Brice Robin.
Výkriky na videozázname sú dôkazom, že cestujúci na palube stroja vedeli, v akej bezvýchodiskovej situácii sa ocitli. Vo viacerých jazykoch je tu počuť zvolanie "Môj Bože".

Na zázname je počuť najmenej trikrát jasné kovovo znejúce údery, zrejme signál, že sa kapitán stroja pokúšal až do samotného konca dostať sa do kokpitu, a to buď sekerou alebo iným kovovým predmetom.

Krátko pred skončením záznamu lietadlo naráža zrejme do končiara alebo do svahu. Záber ukazuje náhle naklonenie kabíny lietadla a opätovné výkriky ľudí, potom sa končí.

Lubitz trpel depresiami

Letecká akadémia spoločnosti Lufthansa dostala v roku 2009 od vtedajšieho študenta, neskôr druhého pilota havarovaného airbusu, e-mail o tom, že prekonal "ťažkú depresívnu epizódu". V tom čase však Andreas Lubitz ešte nevlastnil ani licenciu pilota.

Dnes večer o tom informovala letecká spoločnosť Lufthansa, ktorej dcérskou spoločnosťou je Germanwings, majiteľ havarovaného Airbusu A320, uviedla agentúra DPA.

Správa, že neskorší pilot na niekoľko mesiacov prerušil štúdium práve v súvislosti so zdravotnými problémami, je známa už niekoľko dní. Luftthansa dnes potvrdila, že Lubitz získal následne potrebné lekárske potvrdenie o spôsobilosti lietať.

BERLÍN/PARÍŽ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.