Neistota na Kryme: Obyčajní Rusi po výbuchoch na základni prvýkrát zažívajú vojnu

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Utorkové výbuchy na vojenskej leteckej základni Saky pri Novofedorivke vážne narušili život na Kryme, ktorý bol ešte donedávna považovaný za bezpečný.

Pláže, ktoré boli ešte v pondelok preplnené, začali pustnúť. Séria výbuchov, ktoré boli vidieť na kilometre ďaleko, vystrašila dovolenkárov aj rodiny ruských vojakov. Videá na sociálnych sieťach ukazujú dlhé kolóny na cestách smerujúcich ku Kerčskému mostu, ktorý spája polostrov s pevninou, píše portál denníka The Moscow Times.

Bezstarostné chvíle na krymských plážach pri Novofedorivke vystriedal strach o život. Oblaky čierneho dymu, ktoré bolo možné vidieť aj z viacerých letovísk, vyhnali ľudí do úkrytov.

„Bolo tam asi 15 výbuchov. Trvalo to 30 až 40 minút. Mnohí dovolenkári sa snažili nájsť úkryt, niektorí ľudia sa schovávali za stromy, deti plakali. Ľudia sa snažili zostať pokope,“ uviedla pre The Moscow Times Ksenia Korkinová, ktorá bola svedkom výbuchov vzdialených niekoľko kilometrov.

Ukrajina sa k útoku na ruskú základňu oficiálne neprihlásila. Moskva trvá na tom, že explózie spôsobilo neopatrné zaobchádzanie s muníciou.

Nemenovaný ukrajinský predstaviteľ v rozhovore pre americký denník The Washington Post odmietol prezradiť podrobnosti, avšak potvrdil účasť ukrajinských síl na incidente. Poradca ukrajinského prezidenta Mychajlo Podoľak zas vyhlásil, že séria výbuchov na ruskej základni mohla byť dielom partizánskych sabotérov.

Mnohí obyčajní Rusi prvýkrát zažili vojnu

„Ten úplne prvý výbuch bol ohlušujúci. Steny aj okná sa triasli. Ten zvuk bol desivý,“ uviedla pre ruský denník Korkinová.

Utorkový incident je pre ekonomiku Krymu, ktorá je závislá od cestovného ruchu, veľmi zlou správou. Výbuchy pravdepodobne odradia od návštevy polostrova tisíce ľudí.

„Niektorí turisti odišli domov. Pri Novofedorivke sa tvorili dlhé kolóny. Mnohí sa po explóziách báli vyjsť von,“ dodala Korkinová.

Obavy civilistov ešte viac posilnilo Zelenského vyhlásenie

To, čo sa stalo na vojenskom letisku, vyvolalo medzi dovolenkujúcimi Rusmi veľkú neistotu. Ešte v pondelok bol ukrajinský útok na cieľ, ktorý je od frontovej línie vzdialený takmer 200 kilometrov, nepredstaviteľný.

Zásah raketou dlhého doletu môžeme podľa vojenského analytika Konrada Muzyku vylúčiť. Rusi majú totiž v oblasti niekoľko línií protiraketovej obrany. 

Prečítajte si tiež:

„Keby to bola veľká strela, zrejme by sa ju Rusi pokúsili zostreliť, ale na oblohe sme nevideli stopy po raketách a žiadny dôkaz, že bola aktivovaná protivzdušná obrana,“ uviedol Muzyka pre The Moscow Times.

Neistotu, ktorá zavládla medzi civilistami na Kryme ešte viac posilnil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý v utorkovom nočnom prejave vyhlásil, že sa bude snažiť o znovudobytie anektovaného polostrova.

„Táto vojna Ruska proti Ukrajine a celej slobodnej Európe začala Krymom a musí Krymom aj skončiť - s jeho oslobodením," vyhlásil Zelenskyj.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti