Vzácny úkaz v Kalifornii. Z lesného požiaru sa vytvoril ohnivý vír

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Vzácny úkaz v Kalifornii. V dôsledku veterného počasia a lesného požiaru vznikol ohnivý vír, informuje agentúra Reuters.

Už niekoľko dní horí lesný porast v oblasti Gorman severne od Los Angeles. Spočiatku boli plamene rozšírené na ploche 60 akrov, neskôr sa rozšírili na 150.   

So živlom bojuje zhruba 200 hasičov. Okrem klasického požiaru museli riešiť ďalšiu komplikáciu, na jednom mieste sa objavil ohnivý vír. 

Víry sú tiež známe pod prezývkou ohniví diabli. Vizuálom pripomínajú ohnivé veže, ktoré vznikajú, keď sa horúci suchý vzduch zmieša s ohňom. Vír k sebe sťahoval plamene na vzdialenosť desiatok metrov.

Ohnivý vír
Zdroj: reprofoto

​Ohnivé víry sú niekedy nepresne nazývané aj ohnivými tornádami. Na rozdiel od nich ale nesiahajú až k oblakom mrakov. Rozlišujú sa aj podľa priemeru.

V tomto prípade sa zdá, že vír narástol do skutočne veľkej šírky a chýbalo málo, aby spôsobil väčšie škody. Podľa hasičského zboru neboli bezprostredne ohrozené žiadne stavby v oblasti.

Mohutné lesné požiare sú v Kalifornii pomerne bežné. Keďže ide o slnečný štát s vysokými letnými teplotami, živel pravidelne ničí lesné porasty, domy aj zabíja. S posledným obrovským požiarom bojovali začiatkom augusta.

Prečítajte si tiež:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Prírodná katastrofa

Dôležité udalosti