Zahraničné

Izrael testoval nový protiraketový systém. Za svoju hrozbu považuje Irán

Protiraketový systém - ilustračná foto
Protiraketový systém - ilustračná foto Zdroj: TASR

Židovský štát môže vraj ohroziť aj Sýria, či Libanon.

Nový izraelský protiraketový systém Dávidov prak, ktorý vyvíja Izrael v spolupráci so Spojenými štátmi, úspešne prešiel pokročilými skúškami. Informovala o tom dnes agentúra Reuters s odvolaním sa na izraelský rezort obrany.

Testovanie pripravovaného obranného systému prebehlo minulý týždeň a tento utorok, keď mali vyjednávači svetových veľmocí na rokovaniach s Iránom dosiahnuť predbežnú rámcovú dohodu, ktorá by vytvorila základ pre dlhodobú jadrovú zmluvu s Iránom.

"Na Blízkom východe niet času nazvyš," uviedol pre agentúru Reuters vysokopostavený predstaviteľ izraelského rezortu obrany.

Podľa agentúry Reuters Izrael vidí okrem potenciálneho jadrového konfliktu s Iránom hrozbu aj zo strany Sýrie a Libanonu, kde Irán podporuje šiitské vojenské a politické hnutie Hizballáh.

Protiraketový systém Dávidov prak, označovaný v hebrejčine aj ako "kúzelná palička", spoločne vyrábajú izraelská štátna firma Rafael Advanced Defence Systems a americká spoločnosť Raytheon. Navrhnutý je tak, aby dokázal zostreliť rakety s doletom do 100 do 200 kilometrov, lietadlá alebo nízko letiace strely.

Vyplní tak medzeru medzi už funkčnými systémami Železná kupola (určený je na zachytenie rakiet krátkeho doletu) a Šíp, zameraného na balistické rakety.

Izrael predpokladá, že Dávidov prak bude funkčný v roku 2016.

TEL AVIV/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.