Rusko prisľúbilo, že experti z MAAE môžu navštíviť Záporožskú elektráreň

Rusko prisľúbilo, že experti z MAAE môžu navštíviť Záporožskú elektráreň
Záporožská elektráreň počas požiaru. Zdroj: Profimedia.sk

Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia vo štvrtok prisľúbil, že Moskva umožní expertom z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) prístup k Záporožskej jadrovej elektrárni. Zariadenie by podľa neho mohli navštíviť ešte v auguste. Nebenzia to uviedol na zasadnutí Bezpečnostnej rady (BR) OSN v New Yorku. Informujú agentúry DPA a AP.

„Sme pripravení poskytnúť všetku možnú pomoc pri riešení organizačných záležitostí,“ povedal Nebenzia. Po zasadnutí taktiež ocenil, že žiadny z 15 členov BR OSN neobvinil Moskvu z útokov na túto elektráreň.

Prečítajte si tiež:

​Svet na pokraji jadrovej katastrofy

Nebenzia povedal, že "zločinecké útoky Kyjeva na jadrovú infraštruktúru tlačia svet na pokraj jadrovej katastrofy". Ruský veľvyslanec obvinil ukrajinské ozbrojené sily z ostreľovania zariadenia v meste Enerhodar ťažkým delostrelectvom a raketovými systémami. Zároveň vyzval všetky štáty, ktoré podporujú Kyjev, aby svojich ukrajinských partnerov "udržali pod kontrolou a prinútili ich okamžite zastaviť útoky" na Záporožskú elektráreň.

Ukrajina obviňuje Moskvu z klamstiev

Ukrajinský veľvyslanec pri OSN Serhij Kyslycia obvinil Moskvu z klamstiev a sabotáže na zinscenovanie ostreľovania v Záporoží, ktoré podľa neho predstavuje "bezprecedentnú jadrovú hrozbu pre Ukrajinu, Európu i celý svet". Bezpečnostnej rade OSN povedal, že jediným spôsobom, ako takúto hrozbu odstrániť, je stiahnutie ruských jednotiek zo zariadenia a vrátenie elektrárne Ukrajine.

Generálny tajomník MAAE Rafael Grossi na záver zasadnutia povedal, že všetkých 15 členov BR OSN súhlasí, aby experti MAAE navštívili Záporožskú elektráreň. „Otázkou už nie je či, ale kedy... Musí to byť čo najskôr,“ dodal.

Prečítajte si tiež:

​Záporožská atómová elektráreň je najväčšou elektrárňou svojho druhu v Európe. Ruské invázne sily ju obsadili ešte v marci. Moskva a Kyjev sa navzájom obviňujú z ostreľovania tejto elektrárne, ktoré v uplynulých dňoch poškodilo niektoré jej objekty a musel byť vypnutý jeden z reaktorov.

Prečítajte si tiež:

Pozrite si aktuálnu reportáž o Rusoch, ktorí utekajú z Krymu:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti