Ako bitka pri Slavkove. Ruská armáda zrejme kráča do pasce a ani nemá na výber

Ako bitka pri Slavkove. Ruská armáda zrejme kráča do pasce a ani nemá na výber
Ilustračná snímka. Zdroj: shutterstock/Artem Grebenyuk

Ruská armáda zrejme kráča do pasce a ani nemá na výber. Kyjev počas uplynulých týždňov dával až príliš hlasno najavo, kam bude smerovať očakávaný protiútok, čo podľa mnohých vojenských analytikov pôsobí ako strategický úskok s cieľom nalákať ruských vojakov do pasce, píše portál Echo24.

Týmto špekuláciám nahráva aj fakt, že Rusko presúva do Chersonskej oblasti vojakov aj techniku. Ukrajinská armáda sa počas posledných dní snaží tento región postupne odrezať od zvyšku okupovaného územia.

Situácia na bojisku vyvoláva množstvo špekulácií medzi analytikmi aj ďalšími pozorovateľmi. Rusko sa totiž podľa špekulácií mohlo nechať nalákať do pasce, v ktorej hrozí, že budú od zásobovania odrezané možno až desiatky tisíc vojakov.

Tri možné scenáre

Objavilo sa viacero možných scenárov, čo Ukrajina odkrývaním svojich plánov protiofenzívy sleduje.

Podľa vojenského analytika Philipsa O‘Briena z univerzity St. Andrews v Škótsku môže Ukrajina sledovať tri ciele. Všetky sa však točia okolo zámeru nalákať do Chersonskej oblasti čo najviac nepriateľských síl.

Snahou donútiť Rusko posilniť obranu tohto južného regiónu môže podľa O’Briena Ukrajina chcieť dosiahnuť rozptýlenie ruských síl na východe a začať masívny protiútok práve tam.

Ďalším cieľom potom môže byť prilákať čo najviac ruských jednotiek na západný breh rieky Dneper, ktorá potom po zničení mostov a ďalších logistických trás poskytne prirodzenú prírodnú bariéru, ktorá ruské jednotky odreže od zvyšku okupovaného územia.

Prečítajte si tiež:

​V poslednom prípade potom môže podľa O’Briena hrať rolu snaha stretnúť sa s Rusmi v prostredí, ktoré je pre Ukrajincov výhodnejšie, než bojisko na východe. Ako najpravdepodobnejší scenár vidí škótsky analytik kombináciu druhého a tretieho variantu.

Súčasnú situáciu a možnú taktiku Ukrajiny niektorí analytici prirovnávajú k napoleonskej bitke pri Slavkove.

„V podstate ide o využitie terénu a snahu dostať Rusov do situácie, že budú mať za chrbtom vodu a nebudú schopní efektívne ustupovať. Čo je, zjednodušene povedané to, čo sa stalo pri Slavkove, keď Napoleon využil terén tak, že Rakúšanov a Rusov rozprášil a znemožnil im ústup,“ uviedol pre ECHo24 vojenský analytik Lukáš Visingr.

Pozrite si reportáž z 11. 8. o následkoch explózií na vojenskej základni Sumy na Kryme:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti