Zahraničné

Takmer pätina Ukrajincov by sa vzdala okupovaných území

Ukrajinci v Debaľceve
Zdroj: TASR

Až 71,8% Ukrajincov verí, že Rusko je agresorom a je zapojené do konfliktu na východe krajiny.

Separáciu Ukrajiny od okupovaných území Donbasu by podporilo takmer 18 percent Ukrajincov. Vyplýva to z prieskumu Razumkovovho sociologického centra, ktorý sa uskutočnil v dňoch 6.-12. marca, informovala tlačová agentúra Ukrinform.

Podľa prieskumu si 32,8 percenta opýtaných myslí, že je nevyhnutné pokračovať v protiteroristickej operácii s cieľom získať znova kontrolu nad okupovanými územiami Ukrajiny a 30,6 percenta podporuje, aby im bol udelený osobitný štatút v rámci Ukrajiny.

Navyše valná väčšina Ukrajincov - 71,8 percenta respondentov - verí, že Rusko je agresorom a je zapojené do konfliktu na východe Ukrajiny a 66,1 percenta opýtaných považuje Doneckú ľudovú republiku (DĽR) a Luhanskú ľudovú republiku (LĽR) za teroristické organizácie, ktoré nemajú práva reprezentovať populáciu týchto území.

Tento názor podľa Ukrinformu zdieľa absolútna alebo relatívna väčšina vo všetkých častiach Ukrajiny.

KYJEV/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Krátka správa

Polícia v Indii vykonala razie v domoch novinárov a aktivistov.

Išlo najmenej o ôsmich novinárov a aktivistov. Prehĺbili sa tým obavy z potláčania slobody médií v krajine. Polícia prehľadala v hlavnom meste Naí Dillí a v Bombaji príbytky novinárov spravodajského webu NewsClick, ktorý vydáva správy v angličtine. Indické orgány naň podali žalobu už v roku 2021 za údajné financovanie zo zahraničia. (TASR)

Krátka správa

Nehoda minibusu v Turecku. Zahynula švajčiarska turistka, ranených je 11 ľudí.

Minibus viezol švajčiarskych turistov z letiska v Antalyi do hotela v meste Manavgat, približne 67 kilometrov východne od letiska. Narazil do stojaceho nákladného auta na ceste v meste Antalya na pobreží Stredozemného mora. Turistku, ktorá zahynula, identifikovali ako 44-ročnú Dianu Meyerovú. Zranených ľudí previezli do nemocnice. (TASR)

Krátka správa

Pri útoku džihádistov v Nigeri prišlo o život najmenej 29 vojakov.

Džihádisti na vojakov zaútočili s „improvizovanými výbušnými zariadeniam a kamikadze vozidlami“, pričom sa ich na atentáte podieľalo najmenej sto. „Niekoľko desiatok teroristov“ zahynulo, uviedol nigerský rezort vnútra. V súvislosti s incidentom vyhlásili v krajine trojdňový štátny smútok.