Z rieky Odra vylovili desať ton uhynutých rýb. Odborníci sa nezhodujú na príčine

Ekologická katastrofa na rieke Odra
Zdroj: TASR/AP

Analýza 50 vzoriek vody z poľskej rieky Odra ukázala, že sa v nej nenachádzajú žiadne ťažké kovy, vyhlásil námestník poľského ministra vnútra Maciej Wasik. Informuje agentúra PAP.

Hasiči vylovili z rieky Odra, ktorá tečie aj pozdĺž nemecko-poľskej hranice, už desať ton uhynutých rýb.

Podľa Wasika v zasiahnutej oblasti pracuje tím krízového manažmentu, ktorý má za úlohu "odstrániť následky znečistenia rieky". Námestník ministra vnútra tiež oficiálne informoval o zákaze vstupu do Odry v Západnopomoranskom, Lubuskom a Dolnosliezskom vojvodstve. Zdôraznil, že vykonávanie akýchkoľvek vodných športov, kúpania či rybárčenia nie je povolené.

„Je pravdepodobné, že obrovské množstvo chemického odpadu bolo vypustené do rieky pri plnom uvedomení si rizík a následkov tohto činu,“ povedal poľský premiér Mateusz Morawiecki. 

Polícia a miestne úrady na ochranu životného prostredia navštívia všetky fabriky v okolí rieky, aby zistili, čo kontamináciu Odry spôsobilo.

Premiér odvolal dvoch vysokých úradníkov za údajnú pomalú reakciu na problém. Šéf vodohospodárskeho úradu a šéf úradu životného prostredia majú s okamžitou platnosťou opustiť svoje funkcie, oznámil v piatok Morawiecki na Twitteri. Vyhlásil, že aj keď sa situácia nedala predvídať, reakcia kompetentných mala prísť rýchlejšie.

Prečítajte si tiež:

Nemecko to vidí inak

Nemecký štátny úradník pre otázky životného prostredia Gregor Beyer v piatok informoval, že vzorky z Odry vykazovali masívne znečistenie ortuťou. Dodal, že teórie o úhyne rýb pre nedostatok kyslíka okresná správa od začiatku odmietala.

Aj nemecká ministerka životného prostredia Steffi Lemkeová v piatok upozornila na riziko možnej environmentálnej katastrofy a uviedla, že zo situácie je "zhrozená".

Nemeckí predstavitelia sa taktiež sťažovali na pomalú reakciu poľskej strany. Axel Vogel, minister životného prostredia pre východonemeckú spolkovú krajinu Brandenbursko, sa už predtým sťažoval na nedostatok informácií z Poľska. Mŕtve ryby boli objavené už koncom júla, kedy boli odobrané aj vzorky vody.

Nemecké federálne ministerstvo životného prostredia uviedlo, že si vymieňa informácie s Poľskom, no tiež kritizovalo reakciu krajiny. „Systém hlásenia určený pre takéto prípady nefungoval,“ povedal hovorca ministerstva narážajúc na včasné varovanie o úhyne rýb, ktorý malo prísť z Poľska.

Znečistenie by sa mohlo rozšíriť až po Baltské more

Znečistenie rieky Odra na hraniciach medzi Poľskom a Nemeckom, ktoré viedlo k hromadného úhynu rýb, by mohlo zasiahnuť vodné živočíchy a rastliny až po ústie tejto rieky do Baltského mora, oznámilo v piatok ministerstvo životného prostredia v nemeckej spolkovej krajine Meklenbursko-Predpomoransko. TASR správu prevzala v sobotu z agentúry DPA.

Znečistenie by sa v závislosti od poveternostných podmienok a vodných prúdov mohlo počas soboty rozšíriť až do západnej časti Štetínskeho zálivu. Ministerstvo obyvateľov vyzvalo, aby v rieke nevykonávali rybolov a nepoužívali vodu z nej.

Téme sme sa venovali aj včera, reportáž si môžete pozrieť nižšie:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Prírodná katastrofa

Dôležité udalosti