Poliaci sa boja ruských rakiet. Stavajú strážne veže

Raketový systém BUK2
Zdroj: TASR

Tomuto opatreniu predchádzali správy, že Rusko tam rozmiestnilo v údajne mobilné raketové systémy krátkeho doletu Iskander.

Šesť strážnych veží stavia Poľsko pri svojej 200-kilometrovej hranici s ruskou enklávou Kaliningrad, informovala dnes poľská tlačová agentúra PAP. Podľa BBC budú vysoké do 50 metrov.

Na strážnych vežiach bude inštalované zariadenie, ktoré umožní poľským pohraničníkom monitorovať hranice 24 hodín denne. Dvestokilometrová poľsko-ruská hranica je vonkajšou hranicou Európskej únie.

Podľa hovorkyne pohraničnej stráže Varmsko-mazurského vojvodstva Miroslawy Aleksandrowiczovej, náklady na výstavbu šiestich veží presiahnu 14 miliónov poľských zlotých (3,43 milióna eur), pričom 75 percent z toho pokryjú financie z fondu na externé hranice EÚ.

"V súčasnosti sme v testovacej fáze technických inštalácií na vežiach. Plánujeme, že budú plne funkčné do júna tohto roka," citovala ju BBC.

Tomuto opatreniu predchádzali podľa BBC správy, že Rusko - za súčasného zvýšeného napätia medzi ním a Západom a NATO kvôli Ukrajine - rozmiestnilo v Kaliningrade údajne mobilné raketové systémy krátkeho doletu Iskander.

Vlani prekročilo poľsko-ruské hranice cez štyri cestné hraničné priechody s Kaliningradom 3,2 milióna Poliakov a 3,3 milióna Rusov. Predvlani to bolo 2,9 milióna Poliakov a 3,2 milióna Rusov, dodala PAP.

VARŠAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti