Zahraničné

Rusko prehodnotí embargo na potraviny voči spriazneným krajinám v EÚ

Na snímke vľavo ruský prezident Vladimir Putin a vpravo maďarský premiér Viktor Orbán
Na snímke vľavo ruský prezident Vladimir Putin a vpravo maďarský premiér Viktor Orbán Zdroj: TASR

Moskva začiatkom augusta 2014 zakázala dovoz potravinárskych produktov z celej EÚ a ďalších štátov, ktoré uvalili na Rusko sankcie za jeho prístup ku kríze na Ukrajine.

Ruská vláda možno zváži zrušenie zákazu dovozu potravín z Grécka, Maďarska a Cypru. Moskva totiž vlani uvalila embargo na import potravín z celej Európskej únie (EÚ) po tom, ako Brusel zaviedol sankcie proti vybraným ruským predstaviteľom a firmám pre anexiu Krymu a podporu ukrajinských separatistov. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na vyhlásenie ruského ministra poľnohospodárstva Nikolaja Fjodorova pre agentúru TASS.

Spriaznené krajiny

Podľa Fjodorova embargo bolo vyhlásené na príkaz prezidenta Vladimira Putina a vzťahuje sa na celú EÚ. Ale ruská vláda môže tiež predkladať svoje návrhy a v rámci dobrých vzťahov s niektorými krajinami môže napríklad navrhnúť ich vyňatie zo zoznamu štátov, na ktoré sa vzťahujú sankcie. Dodal, že vláda v tejto súvislosti uvažuje o zrušení zákazu dovozu potravín z Grécka, Maďarska a Cypru.

Grécky premiér Alexis Tsipras by mal dnes pricestovať na návštevu do Moskvy. Ale podľa Fjodorova nie je pravdepodobné, že už počas jeho pobytu dôjde k dohode o zrušení embarga na dovoz potravín z Grécka.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov však v utorok (7.4.) večer novinárom povedal, že zákaz dovozu potravín bude pravdepodobne jedným z bodov rokovaní medzi predstaviteľmi Grécka a Ruska.

Naznačil to aj Putin

Ruský prezident Vladimir Putin dnes naznačil, že Moskva by mohla zrušiť embargo na dovoz potravín z Grécka, ktoré zápasí s vážnymi finančnými problémami a poľnohospodárske produkty patria medzi jeho kľúčové exportné komodity. Informovala o tom agentúra AP.

Putin to uviedol pred začiatkom rokovaní s gréckym premiérom Alexisom Tsiprasom, ktorý dnes pricestoval na návštevu do Moskvy.

Zákaz do celej EÚ

Moskva začiatkom augusta 2014 zakázala dovoz ovocia, zeleniny, mäsa, hydiny, rýb, mliečnych a ďalších potravinárskych produktov z celej EÚ a ďalších štátov, ktoré uvalili na Rusko sankcie za jeho prístup ku kríze na Ukrajine.

Minister Fjodorov zároveň uviedol, že rozhodnutie o predĺžení či zrušení dane na export pšenice z Ruska, ktorá platí do 30. júna, padne najskôr v máji alebo v júni, keď už budú jasnejšie vyhliadky na novú úrodu.

MOSKVA/TASR - aktualizované

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.