Zahraničné

Aj Slovákom odchádzajúcim z Británie budú kontrolovať pasy

Letisko Heatrow v Londýne.
Zdroj: TASR

Nové opatrenie je odpoveďou na sériu ostro sledovaných prípadov, keď občania Británie opustili krajinu, aby bojovali v Sýrii

Británia zaviedla dnes bezpečnostné kontroly cestovných dokladov ľudí, ktorí odchádzajú z krajiny. Vláda od opatrenia očakáva pomoc v boji proti nelegálnym migrantom a efektívnejšie sledovanie podozrivých teroristov, informovala o tom agentúra DPA.

"Bezpečnostné kontroly (všetkých) osôb odchádzajúcich z krajiny nám poskytnú dôležité informácie, ktoré potvrdia, že ten-ktorý človek opustil Britániu," uviedol britský minister pre bezpečnosť a imigráciu James Brokenshire.

Podľa britskej vlády novozavedené kontroly "zvýšia národnú bezpečnosť tým, že pomôžu policajným a bezpečnostným zložkám sledovať pohyb známych alebo predpokladaných kriminálnikov a teroristov".

Kritici varovali, že nové kontroly pri odchode z krajiny môžu spôsobiť meškania spojov v niektorých prístavoch, na železničných staniciach i na letiskách.

Britská vláda však tvrdí, že vďaka postupnému zavádzaniu opatrení budú mať zamestnanci dostatok času na ich realizáciu, a zároveň sa tak minimalizujú prípadné problémy.

Počas prvého mesiaca majú bezpečnostní pracovníci skontrolovať približne štvrtinu cestovných dokladov pasažierov, pričom do polovice júna by to už malo byť 100 percent.

Nové opatrenie je odpoveďou na sériu ostro sledovaných prípadov, keď občania Británie, vrátane niekoľkých tínedžerov, opustili krajinu, aby bojovali v Sýrii po boku resp. proti teroristickej organizácii Islamský štát (IS).

LONDÝN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti