Talianske mesto preslávené lagúnou a pieskovou plážou terorizujú roje mušiek. Podnikatelia sú zúfalí

Talianske mesto preslávené lagúnou a pieskovou plážou terorizujú roje mušiek. Podnikatelia sú zúfalí
Zábery z Ortobella. Zdroj: Twitter/Etrurianews

Talianske prímorské mesto Orbetello musí čeliť vážnemu problému. Úrady tam totiž vyzvali obyvateľov, aby mali zavreté okná a nevyvesovali vonku bielizeň. Dôvodom je premnoženie mušiek, ktoré už niekoľko týždňov trápia miestnych aj turistov. Výskytom hmyzu trpia aj prevádzkovatelia a majitelia reštaurácií a barov v meste. Musia totiž na terasách zatvárať skôr.

Mesto je známe svojou lagúnou a dlhými piesočnými plážami s výhľadom na horu Monte Argentario. Je vyhľadávaným turistickým cieľom nielen pre Talianov, ale tiež pre tisícky turistov.

Hrôza pre podnikateľov

Tamojší podnikatelia však tvrdia, že ich biznis umiera. Zákazníci sa totiž pre roj mušiek vyhýbajú návštevám reštaurácií. Píše The Guardian. „Musím zatvárať o dve hodiny skôr,“ povedal pre Corriere della Sera majiteľ jednej z miestnych kaviarní. „Takto vyzerá naša sezóna 2022,“ dodáva. Niektoré podniky radšej vypli všetky vonkajšie svetlá a prijímajú rezervácie na večeru len do 21 hodín. To podľa podnikateľov k posilneniu obchodu príliš neprospieva.

„Tržby sa nám znížili o 60 percent,“ hovorí Marco Di Pietro, majiteľ miestnej reštaurácie Ovosodo. Zároveň opisuje psychologický efekt, ktorý hmyz spôsobuje návštěvníkom vonkajších reštaurácií.

„Roje mušiek sa zhromažďujú okolo žiaroviek a prelievajú sa ako vlny medzi vonkajšími stolmi. Hostia z toho, samozrejme, nadšení nie sú,“ posťažoval si pre Corriere.

„Je to neobvyklá a znepokojujúca situácia, ktorá síce v tejto chvíli nemá žiadne dôsledky na zdravie ľudí, ale rozhodne je nepríjemná,“ hovorí toskánsky starosta Giorgio Briganti.

„Nepamätám sa, kedy by sa niečo podobné odohralo v minulosti, nestalo sa to podľa mňa už najmenej desať rokov,“ dodal. Podľa neho sú obdobia, kedy môže dôjsť k väčšiemu výskytu mušiek a iného hmyzu, ale nie k zastaveniu činnosti prevádzky po deviatej hodine.

Chýbajú prirodzení nepriatelia

Výskyt mušiek má svoje biologické odôvodnenie. „Zamorenie súvisí s podmienkami v miestnej lagúne, kde v súčasnosti vládnu vysoké teploty zároveň s vysokou vlhkosťou vzduchu,“ vysvetľuje biológ Mauro Lenzi.

Dodáva, že dôvodom premnoženia hmyzu je nižší výskyt prirodzených predátorov mušiek. Tými sú žaby, netopiere, rôzne vtáky či mravce. Mestské úrady uviedli, že chystajú ďalší, v poradí už tretí dezinsekčný zákrok proti hmyzu chemickým postrekom.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti