Zahraničné

Grécko nakoniec uhradilo MMF 450 miliónov eur

Alexis Tsipras
Zdroj: TASR

Ekonómovia očakávajú, že ak sa Grécko nedohodne s veriteľmi do konca apríla, bude musieť oznámiť bankrot.

Grécko splnilo svoj sľub a uhradilo Medzinárodnému menovému fondu (MMF) splátku z úveru v hodnote zhruba 450 miliónov eur. Oznámila to agentúra DPA, ktorá sa odvolala na informácie agentúry Athens News Agency citujúcej zdroje z gréckeho ministerstva financií.

Grécko záväzok splnilo napriek tomu, že bojuje s časom a nevyhnutne potrebuje čo najrýchlejšie sa dohodnúť s medzinárodnými veriteľmi na uvoľnení zvyšných 7,2 miliardy eur zo záchranného úveru. Krajine sa rýchlo míňa hotovosť a bez ďalšej finančnej podpory zvonka bude štátna kasa čoskoro prázdna.

Ekonómovia očakávajú, že ak sa Grécko nedohodne s veriteľmi do konca apríla, bude musieť oznámiť bankrot. Spomínanú čiastku však Atény budú môcť získať až potom, čo predložia veriteľom dôveryhodný zoznam reforiem, ktorý veritelia aj schvália.

Medzitým grécky premiér Alexis Tsipras pokračuje v návšteve Moskvy. Európski lídri čakali, či Tsipras nepožiada počas stredajších rokovaní s ruským prezidentom Vladimirom Putinom (8.4.) o pomoc. Putin však uviedol, že grécky premiér o žiadnu finančnú injekciu Moskvu nežiadal.

ATÉNY/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.