Nóri utratili slávnu samicu mroža. Úrady k jej eutanázii dohnalo aj správanie ľudí

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Nórska vláda nariadila utratenie slávnej mrožice. Freyu, ako ju prezývali, usmrtili v nedeľu ráno v Osle. Podľa odborného posúdenia totiž ohrozovala životy a zdravie ľudí, informuje agentúra Enex.

„Eutanáziu vykonali v tichosti a pokoji, podľa daných postupov, ktoré máme,“ uviedol Frank Bakke-Jensen, generálny riaditeľ nórskeho riaditeľstva pre rybolov.

Zviera tak utratili humánnym spôsobom a jeho telo previezli k veterinárovi. Eutanázia nebola ľahkým a ani prvotným rozhodnutím úradníkov, ale posledným nutným riešení.

„Urobili sme viacero rozhodnutí. Zvažovali sme, či by sme ju nemohli niekam premiestniť. Mimo fjord. Ale dospeli sme k záveru, že by nemala vhodné podmienky pre život a išlo by o náročnú operáciu,“ spomína riaditeľ na jednania a zároveň dodáva, že v podstate ani nevedia, či by bolo možné chytiť a premiestniť ju.

V minulosti sa už viackrát vyskytli situácie, v ktorých mohla byť ohrozená bezpečnosť verejnosti. Keďže ich pôvodný plán neuspel, eutanázia bola jedinou možnosťou.

„Bezpečnosť ľudí bola prioritou. Samozrejme, aj dobré životné podmienky pre zviera sú prioritou, ale na prvom mieste vždy bude ľudský život a zdravie. Aj tentoraz to bolo rozhodujúce,“ dodal.

Prečítajte si tiež:

Môžu za to ľudia

K úvahám o presunutí či usmrtení samice mroža ale neprišiel úrad a vláda len tak.

Ako prezradil riaditeľ, niekoľko situácií vyvolalo ich obavy. Aj v tomto prípade sa ale potvrdilo, že ľudia nerešpektovali nariadenia a prispeli k tomuto razantnému kroku.

„Dalo sa tomuto kroku predísť, keby ľudia dodržiavali odporúčania, ktoré sme im dali. Ale samozrejme, keď divoké zviera žije v najľudnatejších oblastiach Nórska, nie je to ľahké,“ vysvetlil Bakke-Jense s tým, že koniec koncov bola mrožica zatúlaná, teda ďaleko od svojho prirodzeného prostredia.

Narážal tým na varovania, ktoré vydalo riaditeľstvo verejnosti približne pred týždňom. Vyzývali ľudí, aby sa k samici nepribližovali. Napriek tomu viaceré videá a fotografie na sociálnych sieťach dokazovali, že nielenže to nerešpektovali, ale s mrožom dokonca plávali a fotili sa s ním.

Samicu mroža prvýkrát uvideli pri nórskom pobreží v polovici júna. Okamžite si ju zamilovali miestni aj turisti, pre ktorých predstavovala akúsi ďalšiu atrakciu. Z viacerých videí a fotografií vyplýva, že sa na rozdiel od väčšiny mrožov nebála ľudí. Pomenovanie Freya dostala podľa severskej bohyni krásy a lásky.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti