Znepokojivé zistenie vedcov. Tento „spiaci obor“ ohrozuje celý svet

Znepokojivé zistenie vedcov. Tento „spiaci obor“ ohrozuje celý svet
Ilustračná snímka Antarktídy.

K veľmi znepokojujúcemu zisteniu dospeli vedci z britskej univerzity v Durhame, ktorých štúdiu tento týždeň publikovali v odbornom časopise Nature. Z výskumu vyplýva, že pokiaľ by globálne emisie skleníkových plynov zostali na vysokej úrovni, prebudili by sme „spiaceho obra“. Tým je Východoantarktický ľadový príkrov, ktorý je jedným z dvoch veľkých ľadových príkrovov na Antarktíde a je najväčší na celom svete.

Topenie tohto ľadového obra by ovplyvnilo celú planétu vrátane jej obyvateľov. Pokiaľ sa globálna teplota zvýši o viac ako dva stupne, do roku 2100 by sa mohla hladina morí zvýšiť o takmer pol metra.

Pokiaľ by emisie zostali vysoké aj po tomto míľniku, ľadový príkrov na Antarktíde by mohol prispieť k zvýšeniu hladiny o jeden až tri metre do roku 2300 a následne o dva až päť metrov do roku 2500.

Prečítajte si tiež:

Ak by sa naopak emisie drasticky znížili a svetu by sa podarilo naplniť ciele Parížskej dohody, ľadový príkrov by do roku 2100 zvýšil hladinu o iba dva centimetre.

„Kľúčovým výsledkom našej analýzy je, že osud Východoantarktického ľadového príkrovu zostáva do značnej miery v našich rukách,“ uviedol hlavný autor štúdie Chris Stokes.

K výsledkom výskumníci dospeli pomocou počítačových simulácií, ktoré vychádzali z analýzy toho, ako ľadová pokrývka našej planéty reagovala na skoršie otepľovanie.

Zistili, že pred troma miliónmi rokov, kedy boli teploty o 2 až 4 stupne vyššie než v súčasnosti, sa časť Východoantarktického ľadového príkrovu zrútila a prispela práve ku zvýšeniu hladiny morí o niekoľko metrov.

Priame dopady zvyšovania hladiny morí by zasiahli najmä pobrežné oblasti, ktoré sú domovom zhruba pätiny svetovej populácie. Nielen prímorské štáty by však takáto zásadná zmena ovplyvnila. Topenie ľadu má zásadný vplyv aj na oceánske prúdenie.

Už teraz sme svedkami výrazného spomalenia Golfského prúdu, ktorý mimo iného otepľuje Európu. Nekontrolovateľné globálne otepľovanie by tak malo paradoxne za následok výrazné ochladenie európskeho kontinentu.

Pozrite si nedávnu reportáž s názvom Požiar a znečistené more spred pár dní:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme životné prostredie

Dôležité udalosti