VIDEO: Zázrak. Strateného psa našli po dvoch mesiacoch, bol v jaskyni v hĺbke 150 metrov

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Uplynuli takmer dva mesiace od zmiznutia 13-ročnej suky Abby a jej majiteľ z amerického štátu Missouri sa už pomaly vzdával nádeje, že by ju našli. Na začiatku augusta však vyčerpané a vyhladované zviera našla skupina jaskyniarov. Narazili na ňu v jaskynnom komplexe v hĺbke 150 metrov. Píše CNN.

Keď sa učiteľ a amatérsky jaskyniar Rick Haley spolu so skupinou ďalších asi 30 osôb vydával 6. augusta do podzemného jaskynného komplexu Berome Moore, nemohol tušiť, že sa bežná výprava s cieľom zmapovať ďalšie časti rozsiahlych chodieb zmení vo výpravu záchranársku.

Šesťdesiatšesťročný Haley mal v rámci expedície dohliadať na logistické záležitosti a bol tiež akýmsi krízovým manažérom pre prípad, že by sa niečo zvrtlo. O psovi sa dozvedel, keď vyliezol z jaskyne.

„Som rád, že ste tu,“ obrátil sa na neho ďalší jaskyniar, ktorý je zároveň šéfom miestnych hasičov. Následne mu povedal, že skupinka turistov zahliadla hlboko dole v jaskyniach živého, ale veľmi vyčerpaného psa.

Haley, ktorý je vyškolený na záchranu z jaskýň, sa potom s podobne skúseným kolegom Gerry Keenom vydali späť do podzemia. Po nekonečných minútach preliezania úzkymi chodbičkami sa konečne dostali do priestoru v hĺbke zhruba 150 metrov. Tam narazili na zúboženú fenku.

Jaskyniari ju zabalili do dek a vyniesli ju na zemský povrch. Zviera bolo v zlom stave, ale ako podotkol Haley, akonáhle sa psík dostal na svetlo, „naskočili mu v očiach iskry“. Abby sa čoskoro opäť stretla aj so svojim majiteľom. Ten uviedol, že Abby sa mu stratila už 6. júna. On sám sa už vzdával nádeje, že ju ešte niekedy uvidí.

Nie je jasné, ako dlho pes prežil v jaskyni ani to, ako sa tam vôbec dostal. Podľa Haleyho je najpravdepodobnejšie, že naháňala vevericu alebo niečo iné a pritom sa dostala do podzemia. Dažde a záplavy ju potom zahnali hlbšie do jaskyne, odkiaľ sa už sama nedokázala dostať.

Pozrite si reportáž o záchrane stoviek psov z chovnej stanice v USA, ktorú sme odvysielali 10.8.2022:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti