Ukrajina zasiahla veliteľstvo Vagnerovej skupiny v meste Popasna

Ukrajina zasiahla veliteľstvo Vagnerovej skupiny v meste Popasna
Ilustračné foto. Zdroj: Profimedia

Ukrajinská armáda útokom zasiahla veliteľstvo tieňovej ruskej polovojenskej organizácie Vagnerova skupina na východe Ukrajiny, uviedla v pondelok stanica BBC.

Útok v meste Popasna v Luhanskej oblasti potvrdil tamojší gubernátor Serhij Hajdaj, ako i niekoľko prokremeľských vojnových reportérov.

Počet prípadných zranených či obetí nebol bezprostredne známy a podrobnosti sú podľa BBC doposiaľ neúplné. Fotografie, na ktorých mali byť zachytené škody po spomínanom útoku, sa objavili na sociálnej sieti Telegram. 

Prečítajte si tiež:

Vagnerova skupina združujúca žoldnierov je spájaná s vojnovými zločinmi, pripomína BBC. Organizáciu nasadili na Krymský polostrov a ukrajinský región Donbas v roku 2014 po tom, čo Kremľom podporované sily z týchto oblastí vytlačili ukrajinské jednotky a neskôr ich vyhlásili za súčasť Ruska alebo samostatné republiky.

Jednotky Vagnerovej skupiny boli tiež vyslané do Sýrie, Líbye, Mali a Stredoafrickej republiky. Kremeľ existenciu vagnerovcov nepriznáva, západné tajné služby však skupinu spájajú s Jevgenijom Prigožinom, ktorého prezývajú "Putinov kuchár", pretože jeho cateringový biznis dlhodobo pomáha ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi a ozbrojeným silám.

Hajdaj na Telegrame napísal, že ukrajinské jednotky v nedeľu "zasiahli veliteľstvo nepriateľa, ktorého poloha bola určená vďaka ruskému novinárovi", uvádza BBC. Hajdaj dodal, že "počet obetí sa zisťuje".

Spravodajský server Ukrajinska pravda podľa BBC píše, že vagnerovcov odhalil prokremeľský ruský novinár Sergej Sreda v príspevku na Telegrame ešte 8. augusta. Zdieľal totiž fotografie zo svojej návštevy tohto veliteľstva, pričom na jednej z nich bolo vidieť jeho presnú adresu v meste Popasna. Príspevok bol neskôr vymazaný, jeho kópie však stále kolujú po sociálnych sieťach.

Ukrajinské mesto Popasna leží južne od Severodonecka v Luhanskej oblasti, ktorú teraz plne ovládajú ruské jednotky po niekoľkých mesiacoch ťažkých bojov a rozsiahlej deštrukcie, pripomína britská spravodajská stanica.

Podľa ďalšieho príspevku jedného z prokremeľských novinárov na Telegrame bol útok na základňu vagnerovcov pravdepodobne vykonaný salvovými raketometmi HIMARS, pričom ukrajinské zdroje hovoria o smrti samotného Prigožina.

Niektoré tvrdenia Ukrajiny spájajú vagnerovcov aj s požiarom vo väznici Olenivka z 29. júla, pri ktorom zahynuli desiatky ukrajinských vojnových zajatcov, podotýka BBC. Rusko pripisuje zodpovednosť ukrajinským jednotkám, ktoré údajne väznicu ostreľovali. Okolnosti požiaru zostávajú nejasné.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti