Rusko ukázalo model svojej plánovanej vesmírnej stanice

Rusko ukázalo model svojej plánovanej vesmírnej stanice
Model ruskej vesmírnej stanice (ROSS). Zdroj: Profimedia.sk

Rusko ukázalo model svojej plánovanej vesmírnej stanice (ROSS). Naznačilo tým, že to s opustením Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) myslí vážne, píše agentúra Reuters. Expozícia s modelom orbitálnej stanice je súčasťou vojensko-priemyselnej výstavy Army 2022, ktorú usporiadali na predmestí Moskvy.

Šéf ruskej vesmírnej agentúry Roskosmos Jurij Borisov v júli vyhlásil, že Rusko sa po roku 2024 stiahne z projektu Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) a že prioritou Roskosmosu v oblasti pilotovanej kozmonautiky bude vybudovanie vlastnej stanice.

Borisov stojí na čele ruskej vesmírnej agentúry od polovici júla po tom, ako na tejto pozícii nahradil Dmitrija Rogozina. Dovtedy Borisov zastával funkciu vicepremiéra, kedy sa venoval otázkam vesmíru a vojensko-priemyselných komplexov.

Model ruskej vesmírnej stanice (ROSS). Zdroj: Profimedia.sk

Medzinárodná vesmírna stanica v súčasnosti zostáva jednou z posledných oblastí spolupráce medzi Moskvou a Západom, ktorý na Rusko uvalil sankcie pre inváziu na Ukrajinu.

Napriek vypätej situácii na Zemi sedem obyvateľov ISS opakovane tvrdilo, že spolu na orbite vychádzajú dobre, rovnako ako riadiace tímy v americkom Houstone a Moskve.

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA), ktorý plánuje ISS prevádzkovať minimálne do roku 2030, zatiaľ oficiálne potvrdenie, že Rusko orbitálnu stanicu opustí nedostalo.

Pozrite si reportáž o nebezpečenstve, ktoré predstavujú rakety padajúce z vesmíru: 

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.