Pred a po: Strely tesne míňali najväčšiu atómovú elektráreň v Európe

Pred a po: Strely tesne míňali najväčšiu atómovú elektráreň v Európe
Zdroj: TASR/AP

Jadrová katastrofa v Ruskom okupovanej Záporožskej atómovej elektrárni na juhu Ukrajiny by ohrozila celú Európu. V noci na utorok (16. 8.) to v rámci svojho pravidelného videopríhovoru vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, informovala agentúra AFP.  

„Akýkoľvek incident súvisiaci s radiáciou v Záporožskej atómovej elektrárni môže zasiahnuť krajiny Európskej únie, Turecko, Gruzínsko a aj vzdialenejšie štáty. Závisí to len od rýchlosti a smeru vetra," uviedol Zelenskyj. Dodal, že ak Rusko spôsobí jadrovú katastrofu, jej následky pocítia aj tí, ktorí až doteraz mlčali. 

Prečítajte si tiež:

​Ukrajinský prezident vyzval medzinárodné spoločenstvo, aby nepodľahlo jadrovému vydieraniu, a zároveň požiadal o prijatie nových prísnejších sankcií proti Rusku. „Všetky ruské jednotky sa musia zo Záporožskej elektrárne a priľahlých oblastí okamžite stiahnuť," dodal Zelenskyj. 

​Satelitné zábery 

Nebezpečné ostreľovanie atómovej elektrárne zachytili satelity a zábery z nich zverejnila agentúra Reuters. Na prvom zábere si môžete všimnúť Záporožskú elektráreň pred ostreľovaním a následne po útoku. Strely tesne míňali objekt momentálne okupovaný ruskou armádou. Na druhom zábere je vidieť spálené polia obklopujúce elektráreň nachádzajúcu sa na juhu Ukrajiny.  

Z ostreľovania sa navzájom obviňujú Kyjev s Moskvou. Generálny tajomník OSN António Guterres v súvislosti so situáciou varoval pred jadrovou katastrofou a vyzval na demilitarizáciu danej oblasti. 

Experti z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) by mali zariadenie preskúmať, avšak OSN, Rusko a Ukrajina sa doposiaľ na plánovaní ich návštevy nedohodli. Moskva v pondelok uviedla, že urobí všetko, čo bude potrebné, aby umožnila špecialistom z MAAE do elektrárne prísť.

Pozrite si aktuálnu reportáž o Záporožskej elektrárni, ktorú sme odvysielali 15.8.:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti