Vedci upozorňujú, že dažďová voda už nie je pitná nikde na svete. Varujú pred PFAS

Vedci upozorňujú, že dažďová voda už nie je pitná nikde na svete. Varujú pred PFAS
Ilustračná snímka dažďa.

Dažďová voda takmer všade na Zemi obsahuje nebezpečné množstvo „večných chemikálií“, teda látok známych pod skratkou PFAS. Tvrdí to nová štúdia.
Perfluorované a polyfluorované látky sú veľká skupina chemikálií, ktoré vyrába človek a ktoré sa v prírode nevyskytujú.

Hovorí sa im „večné chemikálie“, pretože sa v životnom prostredí nerozkladajú. Vydržia v ňom teda celé desiatky, ba stovky rokov.
PFAS látky majú nepriľnavé alebo odpudzujúce vlastnosti a vyskytujú sa vo viacerých predmetoch pre domácnosť.

Komplikujú zdravie

Ide o obaly na potraviny, elektroniku, kozmetiku alebo riad. Podľa štúdie už na svete neexistuje miesto, kde by sa im človek mohol vyhnúť. Prenikajú dokonca aj do materského mlieka.

Žiaľ, spája sa s nimi množstvo závažných zdravotných problémov vrátane rakoviny, problémov s učením a správaním u detí, neplodnosťou a komplikáciami v tehotenstve, zvýšeného cholesterolu a problémov s imunitným systémom.

Odporúčané bezpečné hodnoty pre niektoré z týchto chemických látok sa v posledných dvoch desaťročiach dramaticky znížili, najmä pre nové poznatky o ich toxicite.

Problémy aj po 20 rokoch

„Na základe najnovších amerických smerníc pre rakovinotvorné kyseliny perfluoroktanovej (PFOA) v pitnej vode by bola dažďová voda všade vyhodnotená ako nebezpečná k pitiu. Hoci v bohatých štátoch dažďovú vodu bežne nepijeme, mnoho ľudí po celom svete predpokladá, že je bezpečná k pitiu,“ uviedol Ian Cousins, hlavný autor štúdie a profesor na katedre environmentálnych vied Štokholmskej univerzity.

V aktuálnej štúdii zistili, že množstvo niektorých škodlivých PFAS v atmosfére nijako výrazne neklesá, hoci ich hlavný výrobca, spoločnosť 3M, vyradil z výroby už pred 20 rokmi. To len dokazuje, ako nezničiteľné sú.

Majú tiež vlastnosti, ktoré im umožňujú, aby sa vracali do prírodného kolobehu vody. Výskum ukazuje, že aj keď doputujú do mora, neklesajú ku dnu, ale vracajú sa späť do morského vzduchu prostredníctvom aerosoli.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme životné prostredie

Dôležité udalosti