VIDEO: Rusi sa na výstave pochválili novou zbraňou. Tá sa však dá kúpiť na internete za pár tisíc

VIDEO: Rusi sa na výstave pochválili novou zbraňou. Tá sa však dá kúpiť na internete za pár tisíc
Ruský robodog. Zdroj: Profimedia.sk

Na výstave Armija-2022 Rusi predvádzali svoju novou zbraň. Išlo o robopsa, ktorý mal na chrbte nainštalovanú protitankovou strelu. Nakoniec sa však ukázalo, že ide o prístroj, ktorý sa dá za pár tisíc dolárov kúpiť v internetovom obchode AliExpress.

Robotický komplet М-81 sa dá použiť k cielenej streľbe aj k prepravovaniu zbraní. Taktiež sa dá posielať pod sutiny, vie vykonať prieskum a dodávať lieky. Takto opísala robotického psa ruská štátna agentúra RIA Novosti.

Prečítajte si tiež:

Zbraň sa objavila na veľtrhu Armija-2022, kde sa Rusko chváli svojimi vojenskými výdobytkami. V skutočnosti je však robotický pes iba prístroj, ktorý sa dá na AliExpresse kúpiť za pár tisíc dolárov, upozornil portál The Drive.

Na videu chodí robopes dozadu aj dopredu a dokonca si tiež dokáže sadnúť. Zároveň je prekrytý čiernou plachtou, ktorá má pravdepodobne fungovať ako maskovanie. V skutočnosti však podľa ukrajinského média Bykvu ide iba o čierne pančuchy, ktoré zakrývajú, že Rusi robopsa kúpili za 3 730 dolárov (asi 3680 eur).

Je tiež pochybnosť, či protitanková strela, ktorú Rusi pravdepodobne len prirobili na chrbát kúpeného robopsa, vôbec je funkčná. Malý robot by totiž asi nezvládol spätný ráz rakety, a ktovie, či by vôbec dokázal presne zamieriť.

Na fóre Armija-2022 prehovoril aj ruský prezident Vladimir Putin. „Sme pripravení ponúknuť spojencom tie najmodernejšie typy zbraní. Od malých pištolí po obrnené vozidlá a delostrelectvo na boj s lietadlami a autonómnymi vzdušnými prístrojmi,“ povedal. Dodal, že „skoro všetky zbrane viac ako raz použili v skutočných vojenských situáciách.“

Pozrite si reportáž z 20. júla na tému Problematická technika ruskej výroby:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti