Vedci vyvinuli rýchlotest na opičie kiahne. Výsledok už za 15 minút

Vedci vyvinuli rýchlotest na opičie kiahne. Výsledok už za 15 minút
Zdroj: shutterstock.com

Spoločnosť JOYSBIO, jeden z popredných svetových výrobcov súprav na rýchle testovanie využívajúce laterálny tok, oznámila vývoj dvoch testov na opičie kiahne, ktoré poskytujú výsledky do 15 minút. 

Jeden test, ktorý je už uvedený na trh, je antigénový rýchlotest na opičie kiahne. Druhý test je určený na zistenie protilátok proti opičím kiahňam IgM/IgG. 

Antigénovým testom sa testujú vzorky z ľudského séra, plazmy, plnej krvi, výteru z hrdla, slín alebo exsudátu z lézií s cieľom zistiť, či sa v nich nachádzajú antigény vírusu opičích kiahní. Test na protilátky IgM/IgG využíva niekoľko kvapiek krvi na zistenie protilátok, ktoré si telo človeka vytvorilo po infekcii opičími kiahňami. Oba testy sa v súčasnosti klinicky hodnotia v Európe a u infikovaných pacientov preukázali spoľahlivé výsledky.   

Prečítajte si tiež:

​„Po COVID-19 prichádza ďalší globálny zdravotný problém, opičie kiahne," povedal Rick Zhang, riaditeľ pre obchodný rozvoj spoločnosti JOYSBIO. „Našťastie máme k dispozícii lieky na opičie kiahne, ktoré môžu redukovať výskyt bolestivých lézií a pravdepodobnosť úmrtia. Proti tejto chorobe máme aj vakcínu, pretože sa vyskytuje už veľmi dlho. Pred tým, ako sa pacienti začnú liečiť, musia byť správne diagnostikovaní. Opičie kiahne vyzerajú ako mnohé iné kiahne. Naše testy budú skvelým nástrojom pre zdravotníckych pracovníkov, najmä ak majú obmedzený prístup k PCR testom." 

Najviac sú ohrozené deti

Úmrtnosť na opičie kiahne sa v minulosti pohybovala od 0,1 % do 11 % v bežnej populácii, ale oveľa väčší problém predstavuje u detí, kde môže úmrtnosť prudko stúpnuť. Rozpoznanie choroby je vždy prvým krokom k prežitiu. 

„Sme odhodlaní držať krok so všetkými infekčnými hrozbami pre ľudstvo. Naše existujúce testy budeme naďalej zlepšovať a podľa potreby vyvíjať nové. Čím skôr sa človek dozvie, že je chorý, tým skôr môže podniknúť proaktívne kroky na zabránenie šírenia a postarať sa o seba," dodal Zhang.

O opičích kiahňach na Slovensku sme informovali aj v našom televíznom spravodajstve.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti