Varovanie odborníkov: Opičie kiahne sa môžu preniesť aj na domáce zvieratá

Varovanie odborníkov: Opičie kiahne sa môžu preniesť aj na domáce zvieratá
Opičie kiahne - Ilustračná snímka Zdroj: shutterstock.com

Ľudia nakazení vírusom opičích kiahní by si mali udržať odstup od domácich zvierat, tie by sa totiž mohli vírusom nakaziť, upozornili v utorok americkí predstavitelia z oblasti zdravotníctva, píše agentúra AP. 

Strediská pre kontrolu a prevenciu chorôb v USA už niekoľko mesiacov vydávajú odporúčania v súvislosti so šírením opičích kiahní v krajine, pozornosť však najnovšie vyvolala správa z Francúzska o talianskom chrtovi, ktorí sa nakazil vírusom tohto ochorenia. Správu zverejnili minulý týždeň v lekárskom časopise Lancet. 

Prečítajte si tiež:

​Pes patrí páru, ktorý uviedol, že má vo zvyku spolu s ním spávať v posteli. Obaja muži sa nakazili opičími kiahňami po tom, čo mali pohlavný styk s inými partnermi. Na tele sa im objavili lézie i ďalšie symptómy. Na chrtovi sa o niečo neskôr takisto objavili lézie a zvieraťu diagnostikovali opičie kiahne. 

Prvý podobný prípad

Autori správy v Lancete prípad chrta označili za prvý prípad s infekciou opičích kiahní u domestikovaného zvieraťa, akým je pes alebo mačka. 

Domáce zvieratá, ktoré prídu do blízkeho kontaktu so symptomatickou osobou, by mali byť držané doma a mimo dosahu iných zvierat a ľudí 21 dní po poslednom kontakte, odporúča americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC).

Informácie o opičích kiahňach na Slovensku sme priniesli aj v našom televíznom spravodajstve. 

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti