Takto si Rusi predstavujú novú mapu Ukrajiny. Zelenskému by nechali iba Kyjev

Takto si Rusi predstavujú novú mapu Ukrajiny. Zelenskému by nechali iba Kyjev
Nová mapa Ukrajiny podľa Medvedeva Zdroj: TASR/TVNOVINY/TELEGRAM

Pol roka po vypuknutí invázie na Ukrajine, ktorá mala byť podľa Kremľa rýchlou vojenskou operáciou, majú Rusi stále veľké plány. Bývalý ruský prezident a súčasný podpredseda ruskej Bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev zverejnil na sociálnej sieti Telegram novú mapu, ako si predstavujú budúcnosť Ukrajiny.

Rusko by zabralo celý východ, sever a juh Ukrajiny vrátane Krymu. Ukrajinskej vláde by ponechalo iba Kyjevskú oblasť. Niektoré časti krajiny by mali podľa Medvedeva pripadnúť okolitým štátom.

Prečítajte si tiež:

​„V drogami poškodenej mysli ukrajinského prezidenta takto vyzerá mapa jeho krajiny v blízkej budúcnosti,“ píše Medvedev na Telegrame. K textu pripojil zároveň dve mapy. Prvá znázorňuje Ukrajinu v podobe, v akej bola pred revolúciou Euromajdan v roku 2014. Žltou farbou je označený aj polostrov Krym, ktorý v tom čase neokupovala ruská armáda.

„Západní analytici sa domnievajú, že skôr to vyzerá takto,“ dodáva Medvedev a odvoláva sa na odborníkov, ktorých nemenuje. Na druhej mape zostáva Ukrajine iba Kyjev a jeho priľahlé oblasti. Na západ od Kyjeva sa tiahne predĺžené územie Poľska a Zakarpatská Ukrajina by mala patriť Maďarsku.

Negatívny ohlas

Medvedevovu mapu okamžite odsúdili ukrajinské médiá. Podľa nich týmto krokom „znovu priznal ruské ambície zničiť Ukrajinu“.

Svoje pohoršenie zverejnilo aj ministerstvo zahraničných vecí Rumunska: „Takéto postoje sú súčasťou propagandy a dezinformačných nástrojov, ktoré Ruská federácia používa už dlhší čas a ktoré využíva od začiatku nelegálnej a nelegitímnej vojny proti Ukrajine.“

Aktuálna situácia na Ukrajine:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti