Veľký prelom. Pokazené zuby by už čoskoro mohli operovať malí roboti

Veľký prelom. Pokazené zuby by už čoskoro mohli operovať malí roboti
Ilustračná snímka zubára.

Moderné technológie sa prejavujú aj v stomatológii. V Spojených štátoch amerických vedci testujú systém, ktorý by mohol prenikať aj do tých najhoršie dostupných miest v ústnej dutine.

Nový výskum stomatológov z Centra pre inovácie a precíznu stomatológiu na Penn Dental Medicine preukázal, že mikroroboti môžu s veľkou presnosťou operovať v ťažko prístupných miestach koreňového kanálika. Vedci opísali až dve verzie robotov vo vydaní časopisu Journal of Dental Research.

„Táto technológia by mohla umožniť kontrolovane a presne zacieliť biofilmy v ťažko prístupných priestoroch, získavať tam vzorky mikroorganizmov, a dokonca tam cielene dopravovať lieky,“ uviedol hlavný autor výskumu, stomatológ Alaa Babeer.

Obe robotické platformy, ktoré vedci testovali, využívajú stroje z nanočastíc oxidu železa, ktoré sú americkými úradmi schválené pre lekárske použitie.

Dve formy

Prvá technológia posiela veľké množstvo týchto primitívnych robotov pomocou magnetov do cielene vybraných miest zubu, kde narušujú a odstraňujú vrstvy tvorené mikroorganizmami.

Druhá platforma využíva 3D tlač k vytvoreniu miniatúrnych robotov v tvare skrutkovice osadených oxidmi železa. Tieto skrutkovice sú tiež riadené magnetickým polom, aby sa pohybovali v koreňovom kanáliku a dopravovali tam bioaktívne látky alebo liečivá, ktoré sa potom na mieste uvoľnia a zasiahnu tak presne oblasť, kde má liek pôsobiť.

Diagnóza aj liečba v jednom

Výskumný tím zatiaľ túto možnosť netestoval na živých ľuďoch, ale len na modeli ľudského chrupu v laboratóriu. Bádatelia vyskúšali schopnosť odstrániť rovno niekoľko druhov povlakov, pričom všetky boli úspešné.

V ďalšej fáze výskumu by vedci chceli prejsť na ľudských pacientov. Samozrejme až po tom, čo sa ukáže, či sú pre človeka neškodné.

Pozrite si aj našu archívnu reportáž k prehliadkam u zubára.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti