Zahraničné

Skupina Boko Haram uniesla najmenej 2000 dievčat a žien

Militanti z islamistickej skupiny Boko Haram uniesli od začiatku minulého roka najmenej 2000 dievčat a žien.
Zdroj: TASR

Urobili z nich kuchárky, sexuálne otrokyne alebo bojovníčky, tvrdí Amnesty International.

Militanti z islamistickej skupiny Boko Haram uniesli od začiatku minulého roka najmenej 2000 dievčat a žien a urobili z nich kuchárky, sexuálne otrokyne alebo bojovníčky. Militanti niekedy zabili tie unesené, ktoré odmietli splniť ich príkaz. Informovala o tom dnes organizácia na ochranu ľudských práv Amnesty International (AI), na ktorú sa odvolala tlačová agentúra Reuters.

AI vypracovala 90-stranovú správu, ktorá sa opiera o desiatky rozhovorov so svedkami či s dievčatami a ženami, ktorým sa podarilo zo zajatia ujsť. Správa vyšla rok po tom, čo skupina Boko Haram uniesla vyše 200 žiačok zo školy v meste Čibok, nachádzajúcom sa hlboko v oblasti na severovýchode Nigérie, kde povstalci z Boko Haram vyhlásili samozvaný kalifát.
Únos žiačok a video, zachytávajúce unesené dievčatá oblečené v tmavých hidžáboch, vyvolali po krátko po šokujúcej udalosti hnev medzinárodnej verejnosti. Väčšina týchto školáčok je stále nezvestná - napriek sľubom západných krajín, že ich pomôžu vypátrať, a napriek pokusom Čadu vyrokovať ich prepustenie.

Vodca Boko Haram, Abubakar Shekau, tvrdí, že dievčatá sa "vydali" za jeho bojovníkov.
V správe AI sa uvádza, že Boko Haram - v preklade "Západná výchova je hriešna" - po dobytí mesta obvykle zhromaždí ženy a dievčatá a potom ich zadržiava v domoch alebo vo väzniciach.

Devätnásťročná žena opísala ľudskoprávnej organizácii, že ju uniesli na svadbe v septembri 2014 spolu s nevestou a nevestinou sestrou. Potom ich zadržiavali vo výcvikovom tábore v meste Madagali, kde sa nachádzali aj ďalšie stovky bojovníčok.

"Cvičili ma s ďalšími dievčatami v streľbe. Cvičili ma aj v tom, ako používať bomby a útočiť na dediny," uviedla táto nemenovaná žena, ktorá bola niekoľkokrát hromadne znásilnená povstalcami. Dodala, že ženy, ktoré odmietli prestúpiť na islam alebo bojovať, hodili do masového hrobu.

Zabití boli aj mnohí muži, ktorí sa odmietli pridať do radov Boko Haram. Dvaja mladíci povedali pracovníkom AI, že keď ozbrojená skupina dobyla Madagali, za jediný deň v decembri popravila najmenej 100 mužov. Mnohí prežili, pretože nože vrahov boli už príliš tupé a neprerezali hrdlá obetí.

"Tieto ohavné popravy, sexuálne násilie, verbovanie detských vojakov - to všetko sú vojnové zločiny a zločiny proti ľudskosti a musia byť vyšetrené (nigérijskými úradmi)," vyhlásil autor správy Daniel Eyre.

Boko Haram zabila počas šesťročného povstania podľa dostupných údajov tisíce ľudí. Nigérijskí vojaci spoločne so susednými armádami z Čadu, Kamerunu a Nigeru však v posledných týždňoch vybojovali späť obrovské územia.

Novozvolený nigérijský prezident Muhammadu Buhari, ktorý pred dvoma týždňami vo voľbách porazil Goodlucka Jonathana, sa zaviazal, že skoncuje s Boko Haram. Dnes vyhlásil, že miesto pobytu unesených školáčok je neznáme, ale bude sa snažiť vypátrať ich. Detský fond OSN (UNICEF) tiež oznámil, že pred bojmi v Nigérii muselo ujsť približne 800.000 detí.

LONDÝN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti