Sci-fi sa mení na realitu: Vedci plánujú vzkriesiť takmer 100 rokov vyhynuté zviera

Sci-fi sa mení na realitu: Vedci plánujú vzkriesiť takmer 100 rokov vyhynuté zviera
Kosti tasmánskeho tigra Zdroj: shutterstock.com

Americkí a austrálski vedci plánujú „vzkriesiť" tasmánskeho tigra, ktorý vyhynul pred takmer storočím. Chcú na to využiť kmeňové bunky a prepis génov, pričom odhadujú, že prvý jedinec by mohol byť vypustený do voľnej prírody asi o desať rokov, informovala stanica BBC. 

Prečítajte si tiež:

​Vyhynutý vakovlk tasmánsky (Thylacinus cynocephalus), ktorý je ľudovo prezývaný aj tasmánsky tiger, patrí do skupiny vačkovcov rovnako ako kengura. Posledný jedinec tohto druhu uhynul v zoo v Tasmánii v roku 1936. 

Austrálski a americkí bádatelia plánujú odobrať živé kmeňové bunky iným vačkovcom s podobnou DNA, akú mal tasmánsky tiger. Následne použijú metódu prepisovania génov, aby tak tento vyhynutý druh – alebo aspoň jemu čo najpríbuznejšieho živočícha – opäť vzkriesili. 

3D zobrazenie tasmánskeho tigra Zdroj: shutterstock.com

​„Veríme, že o desať rokov by sme už mohli mať prvé mláďatko vakovlka," vyhlásil profesor Melbournskej univerzity Andrew Pask, ktorý výskum o tasmánskom tigrovi vedie. 

Niektorí odborníci sú skeptickí

Mnohí vedci sú voči snahe americko-austrálskeho odborného tímu skeptickí, oživenie vyhynutých druhov označujú za rozprávku a tvrdia, že ide skôr len „o pritiahnutie pozornosti médií než o skutočnú vedu". 

Austrálski vedci sa o vzkriesenie tasmánskeho tigra pokúšajú už niekoľko desaťročí – snažia sa extrahovať najmä životaschopné vzorky DNA. 

Lev jaskynný vyhynul pred desaťtisíc rokmi, no jeho kostru vytlačili pomocou 3D tlačiarní. Pozrite si archívnu reportáž z roku 2018:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Veda a technika

Dôležité udalosti