Zahraničné

Sýrska armáda použila v barelových bombách chlór

Nepokoje v Sýrii - 1
Zdroj: TASR / SITA

Tvrdí to ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch. Chlór bol v bojoch použitý po prvý raz počas prvej svetovej vojny.

Medzinárodná ľudskoprávna organizácia Human Rights Watch (HRW) dnes vyhlásila, že dôkazy "silne naznačujú" použitie toxických chemikálií v barelových bombách sýrskymi vládnymi silami. Malo k tomu dôjsť minulý mesiac počas útokov v severozápadnej Sýrii.

HRW citovala záchranárov, podľa ktorých útoky v provincii Idlib, ku ktorým došlo medzi 16.-31. marcom, zasiahli najmenej 206 ľudí vrátane 20 pracovníkov civilnej ochrany. Pri jednom útoku zahynulo šesť civilistov, z toho tri deti.

Organizácia vo svojej správe tvrdí, že ľudia v blízkosti miest troch útokov vykazovali príznaky, ktoré sa objavujú pri vystavení toxickým chemikáliám. Medzi pozostatkami barelovej bomby boli aj plynové kanistre a svedkovia tiež opisovali silný zápach chlóru.

Chlór bol v bojoch použitý po prvý raz počas prvej svetovej vojny. Väčšina krajín zakázala jeho vojenské a vojnové použitie v Ženevskom protokole z roku 1925.

BEJRÚT/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.