Zahraničné

Socialistickú Kubu vyškrtnú z teroristického zoznamu

Kubánske pobrežie - ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com

Americký kongres o svojich plánoch informoval prezident Obama.

Prezident USA Barack Obama informoval americký Kongres, že plánuje odstrániť Kubu zo zoznamu štátov podporujúcich terorizmus, čo má byť kľúčový krok v normalizácii vzťahov oboch krajín. 

Oznámil to dnes Biely dom, ktorý zdôraznil, že medzi Washingtonom a Havanou pretrvávajú naďalej názorové rozdiely. Spojené štáty stále vnímajú so znepokojením niektoré kroky kubánskej vlády, ktoré však nesúvisia so štátnou podporou terorizmu. 

Obama už vo veci prijal definitívne rozhodnutie a odovzdal Kongresu správy a osvedčenia potrebné na vyškrtnutie Kuby z amerického teroristického zoznamu. 

V liste kongresmanom prezident zdôraznil, že neexistujú dôkazy o tom, že by Kuba v ostatných šiestich mesiacoch podporovala medzinárodný terorizmus. Kubánska vláda tiež uistenila Spojené štáty, že sa zdrží takéhoto konania aj budúcnosti. 

Obama dospel ku konečnému rozhodnutiu po tom, ako mu takýto krok odporučilo americké ministerstvo zahraničných vecí na základe dôkladnej previerky, ktorá zahŕňala aj správy tajných služieb. 

Na americkom zozname štátov podporujúcich terorizmus sa v súčasnosti okrem Kuby nachádzajú Irán, Sudán a Sýria. Havana bola na čiernej listine od roku 1982 kvôli podpore revolučných organizácií využívajúcich metódy terorizmu.

WASHINGTON/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti