Zahraničné

Putin odpovedal občanom naživo. Sankcie údajne motivujú Rusko

Putin v televíznej relácií Priama linka
Putin v televíznej relácií Priama linka Zdroj: TASR

Rusko podľa neho dokáže znášať sankcie lepšie než Irán, pretože má diverzifikovanejšiu ekonomiku.

Ruský prezident Vladimir Putin dnes vyhlásil, že sankcie uvalené na Rusko Západom podnecujú jeho krajinu k úsiliu posilňovať ekonomiku. V televíznom programe, v ktorom odpovedá na otázky občanov, zdôraznil, že tieto sankcie je potrebné vnímať ako šancu, nie ako záťaž.

„Nejde o sankcie, ale o to, aby sme naše hospodárstvo organizovali podľa moderných metód," vyzval Putin v programe Priama linka. Rusko musí využiť situáciu na rozvoj a aj keď si mnohí Rusi robia starosti," experti sa domnievajú, že sme vrchol krízy prekonali", tvrdí šéf Kremľa.

Sankcie sú podľa Putina čisto politické a preto nemožno očakávať, že ich Západ stiahne

Putin podľa agentúry Reuters priznal ťažkosti ruského hospodárstva, ktoré zasiahol pokles cien ropy i sankcie. Povedal však, že úpravy hodnoty rubľa boli tak či tak „nevyhnutné", a poukázal na to, že produkcia ropy v Rusku dosiahla vlani rekordných 525 miliónov ton.

Rusko podľa neho dokáže znášať sankcie lepšie než Irán, pretože má diverzifikovanejšiu ekonomiku, pričom k hospodárskemu rastu by sa mohlo vrátiť do dvoch rokov. Putin zopakoval postoj Kremľa v tom, že Západ využíva Ukrajinu ako zámienku na opätovnú snahu obmedzovať rozvoj Ruska. Sankcie sú podľa neho „čisto politické" a preto nemožno očakávať, že ich Západ stiahne v skorom čase.

„Myslím si, že priamo nesúvisia s udalosťami na Ukrajine," vyhlásil Putin s podčiarknutím, že Rusko robí všetko pre realizáciu dohôd z Minska a že Kyjev je zodpovedný za to, že dohody o prímerí nie sú plnené úplne.

Putin (62) vystupuje v programe Priama linka takmer každý rok, odkedy ho v roku 2000 po prvý raz zvolili za prezidenta. Tentoraz išlo o 13. ročník programu, ktorý obvykle trvá niekoľko hodín - najdlhší v roku 2013 trval štyri hodiny a 47 minút - a ktorý Putin využíva, aby ukázal, že je pri moci a pripravený riešiť problémy ľudí, či už malé alebo veľké, analyzuje Reuters.

Vražda Nemcova bola nehanebným činom

Ruský prezident  povedal, že vražda opozičného lídra Borisa Nemcova bola "tragickým a hanebným" zločinom. Nemcova zastrelili 27. februára niekoľko desiatok metrov od hradieb Kremľa, keď sa s ukrajinskou priateľkou vracal po Veľkom moskovskom moste do svojho bytu. Nemcov je najprominentnejším kritikom Kremľa zavraždeným za 15 rokov, čo je pri moci Putin.

Putin v dnešnom televíznom programe s otázkami občanov ocenil ruské orgány za zadržanie podozrivých páchateľov v priebehu dní po vražde. Zdôraznil však, že nevie, či bude možné vypátrať aj strojcu útoku, uviedla tlačová agentúra AP.


MOSKVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti