Pite viac alkoholu! Neuveríte, ktorá krajina motivuje mladých k takémuto zlozvyku

Pite viac alkoholu! Neuveríte, ktorá krajina motivuje mladých k takémuto zlozvyku
Ilustračná snímka Zdroj: shutterstock.com

Mladí pijú menej alkoholu, ako ich rodičia a starí rodičia. K takýmto zisteniam prišli úrady v Japonsku, ktoré tak strácajú príjmy na daniach. Prichádzajú preto s kampaňou, aby ľudí viac motivovali k pitiu alkoholu, píše BBC.

Národná daňová agentúra sa rozhodla konať. Kampaň s názvom „Sake Viva!“ má zvýšiť spotrebu alkoholu v krajine. Do celoštátnej súťaže s nápadmi na zatraktívnenie alkoholu sa môže prihlásiť každý, kto spĺňa vekovú hranicu od 20 do 39 rokov.

Súvisiaci obsah

​Návrhy musia ľudia predložiť do konca septembra 2022 a výhercovia v spolupráci so špecialistami vytvoria jednotlivé koncepty reklám pre širokú verejnosť.

Ako uvádzajú japonské médiá, väčšina obyvateľstva sa s takouto kampaňou nestotožňuje. Kritika sa týka hlavne propagovania nezdravých návykov.

Pijú o 100 litrov alkoholu menej

Podľa štatistík Japonci v roku 2020 pili menej alkoholu ako v roku 1995. Ide o pokles zo 100 litrov ročne na 75 litrov. Daňové príjmy z alkoholu podľa The Japan Times medzi rokmi 1980 až 2020 celkovo poklesli z približne 5 % na 1,7 %. 

Medzi najpopulárnejšie druhy alkoholu v Japonsku patria saké, pálenka šočú, whisky, pivo a víno. Japonský trh s alkoholom sa však každým rokom zmenšuje. Vinníkom je okrem klesajúcej pôrodnosti a pandémie koronavírusu aj starnutie obyvateľov.

Začiatkom júla otriasol Japonskom atentát na bývalého japonského premiéra. Pozrite si archívnu reportáž z 8. júla.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Financie

Dôležité udalosti