Zahraničné

Putin viní Washington za neúčasť lídrov na oslavách konca vojny

Vladimir Putin.
Vladimir Putin. Zdroj: TASR/AP

Odmietnutie mnohých lídrov poukazuje na ochladnutie vzťahov medzi Moskvou a Západom.

Ruský prezident Vladimir Putin obvinil dnes Spojené štáty, že vyvíjajú nátlak na niektorých svetových lídrov, aby sa nezúčastnili osláv 70. výročia konca druhej svetovej vojny v Európe, ktoré sa budú konať začiatkom mája v Moskve. Informovala o tom agentúra Reuters.

Počas dnešného pravidelného programu otázok a odpovedí, ktorý vysielala televízia, Putin povedal, že Rusko usporiada 9. mája vojenskú prehliadku, ktorá bude prejavom "úcty k obetiam nacistov a poctou... víťazom nad nacizmom". Mnohí svetoví lídri však účasť na oslavách odmietli pre podporu, ktorú Moskva poskytuje proruským separatistom na východe Ukrajiny.

Na otázku, či by Rusko malo brať odmietnutie pozvania na oslavy konca vojny ako urážku, Putin odpovedal: "Kto nechce (byť prítomný), nech robí, ako uzná za vhodné. Ide o osobné rozhodnutie každého politického činiteľa a krajiny, ktorú zastupuje," povedal Putin.

Dodal, že niektorí lídri prísť nechcú a iní by aj chceli, ale nesmú, lebo im to zakázal Washington. 

Odmietnutie mnohých lídrov zúčastniť sa v Moskve na oficiálnych oslavách konca vojny, poukazuje na ochladnutie vzťahov medzi Moskvou a Západom, ktoré je podľa agentúry Reuters najhoršie od konca studenej vojny.

MOSKVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.