Assange chce, aby ho vypočuli

Julian Assange.
Zdroj: TASR

Majú to urobiť švédske úrady v Londýne.

 Austrálsky zakladateľ internetovej stránky WikiLeaks Julian Assange súhlasil so svojím vypočúvaním na ekvádorskom veľvyslanectve v Londýne ohľadom obvinení zo sexuálneho útoku, ktorým čelí vo Švédsku. Oznámil to dnes jeho švédsky právnik Thomas Olsson, ktorého citovala agentúra Reuters.

Assange sa ukrýva na ambasáde od júna 2012 so zámerom vyhnúť sa vydaniu do Švédska kvôli obvineniam zo sexuálneho útoku na dvojicu tamojších žien v roku 2010. Austrálsky internetový aktivista všetky obvinenia odmieta.

Švédska prokuratúra v marci oznámila, že ho hodlá vypočúvať v Londýne, čím ustúpila od svojej skoršej požiadavky, aby sa tak stalo vo Švédsku. Assangeovi právnici toto rozhodnutie privítali, avšak doteraz formálne nepotvrdili svoj súhlas.

"Teraz očakávame ďalšiu reakciu (švédskej) prokuratúry," uviedol pre Reuters Olsson s tým, že očakáva spoluprácu s prokuratúrou ohľadom ujasnenia detailov.

Assange sa podľa vlastných slov obáva, že ak Británia pristúpi k jeho extradícii do Švédska, bude následne vydaný do Spojených štátov, kde by ho mohli súdiť ohľadom jedného z najväčších únikov tajných informácií v dejinách krajiny.

Pred piatimi rokmi totiž na stránke WikiLeaks zverejnil tajné americké armádne a diplomatické dokumenty.

ŠTOKHOLM/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti