Zahraničné

Slovák v Rakúsku využíval žobrákov, obvinili ho z obchodovania s ľuďmi

Žobrák
Zdroj: Shutterstock.com

Chytili ho v stredu, pri sebe mal hotovosť 1 000 eur. Peniaze zobral žobrákom.

Rakúski vyšetrovatelia tento týždeň zadržali v Klagenfurte 43-ročného Slováka, ktorý od jesene nechal pre seba žobrať najmenej dvoch krajanov vo veku 25 a 28 rokov. Polícia ho prichytila pri odovzdávaní všetkých peňazí a obviňuje ho z obchodovania s ľuďmi. Obvinený bol predtým činný aj v Salzburgu a Innsbrucku, informovala dnes agentúra APA.

Vraj 25-ročný žobrák pri dvoch pobytoch v Innsbrucku dostal za sedem týždňov približne 3700 eur

Podľa oznámenia salzburskej krajinskej polície mal Slovák pri sebe pri stredajšom zadržaní takmer 1000 eur v hotovosti - išlo o peniaze, ktoré predtým vzal žobrákom.

Vyšetrovateľom sa priznal a svoje konanie odôvodnil sociálnou situáciou vo svojej vlasti. Tvrdil, že pred rokmi sám žobral a neskôr cielene oslovoval mužov v chudobných štvrtiach na Slovensku a bral ich so sebou do miest v Rakúsku a Taliansku kvôli možnosti zarobiť si.

Po príchode im ukázal, ako majú žobrať. Niekedy im poskytol aj malého psa, aby vylákali viac peňazí. Žobráci museli každý deň odovzdávať obvinenému všetky peniaze a dostávali za to podľa polície zrejme len 10-15 percent z vyžobranej sumy.

Vyšetrovatelia napríklad odhadujú, že 25-ročný žobrák pri dvoch pobytoch v Innsbrucku dostal od ľudí za sedem týždňov približne 3700 eur, z nich si mohol ponechať 500 eur - výrazne viac, než by doma dostal ako podporu v nezamestnanosti. Muži sa aj preto necítili ako obete, píše APA.

Dopravu žobrákov medzi Slovenskom a troma rakúskymi mestami zabezpečoval 43-ročný zadržaný vlastným autom, v ktorom aj prespával. Ďalší muži si museli miesto na spanie hľadať sami. Polícia pozná mená ďalších obetí, nie však súčasné miesto ich pobytu.

KLAGENFURT/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.