Česká armáda dostane od Spojených štátov osem vrtuľníkov zadarmo

Vrtuľník AH-1Z.
Vrtuľník AH-1Z. Zdroj: Profimedia.sk

Česká republika dostane od Spojených štátov šesť bojových a dva transportné vrtuľníky, oznámila vo štvrtok večer v relácii Českej televízie Události, komentáře česká ministerka obrany Jana Černochová. Tieto stroje venujú USA Česku nad rámec objednávky 12 vrtuľníkov.

„Moje rokovania s americkým ministrom obrany (Lloydom) Austinom na jar tohto roka boli úspešné... Prišiel nám na rezort obrany list, že nám americká strana venuje šesť bojových a dva transportné vrtuľníky,“ uviedla Černochová vo vysielaní.
Informáciu neskôr na sociálnej sieti Twitter potvrdilo aj americké veľvyslanectvo v Prahe. „S potešením potvrdzujeme prevedenie šiestich vrtuľníkov AH-1Z a dvoch vrtuľníkov UH-1Y v rámci programu Excess Defense Articles. Vďaka nemu bude Česká republika platiť iba za modernizáciu a prepravu strojov. Spoločne robíme našu alianciu výkonnejšou a schopnejšou podporovať Ukrajinu v jej boji za slobodu!“ uviedlo veľvyslanectvo.

Súvisiaci obsah

​Česká armáda tak bude mať k dispozícii celkovo dvadsať moderných amerických vrtuľníkov - desať bojových a desať transportných, uviedla šéfka českého rezortu obrany. „Myslím, si že to ocenia aj vojaci. Neviem, či sa niekedy nejakému ministrovi podarilo vyjednať zadarmo 15 tankov Leopard a zadarmo osem vrtuľníkov,“ pripomenula Černochová aj darovanie nemeckých bojových tankov.

USA venujú Česku spomínané vrtuľníky nad rámce objednávky vrtuľníkov, ktoré Česko od Spojených štátov kupuje. Koncom roka 2019 totiž české ministerstvo obrany schválilo nákup 12 vrtuľníkov od Spojených štátov v celkovej hodnote aj s DPH približne 17,6 miliardy českých korún (715,2 milión eur). Na základe tejto dohody má do Česka budúci rok doraziť osem viacúčelových vrtuľníkov UH-1Y Venom a štyri bojové vrtuľníky AH-1Z Viper.

Pripomeňte si tragédiu na leteckom dni v českom Chebe, keď lietadlo narazilo do domu. Odvysielali sme ju 14. augusta.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Medzinárodné vzťahy

Dôležité udalosti