Zahraničné

Život ako za trest. Takto vyzerá Kolumbijčanka rok po útoku kyselinou

1_kolumbiaweb_jpg_bez_watermarku_1.jpg

Útoky kyselinou sú stále častejšie. Len minulý rok ich nahlásilo na celom svete 1 500 žien.

Život ako za trest. Mladá žena, ktorú žiarlivý muž polial pred rokom kyselinou, našla odvahu a konečne verejne prehovorila. S tým, že bude musieť až do smrti nosiť masku, sa vraj nikdy nezmieri.

Ešte začiatkom minulého roka bola Kolumbijčanka Natalia krásna zdravá mladá žena. Dnes má podlomené zdravie a takmer žiadne sebavedomie. Ľudia sa od nej na ulici odvracajú a pohľad do zrkadla ju každý deň zabolí.


„Pozrite sa na mňa. Nemám tvár, nemám identitu. Akoby ju niekto vymazal," sťažuje sa Natalia Ponce de Leonová.

Pred rokom v marci jej zazvonil pri dverách dlhoročný známy a keď mu otvorila, oblial ju kyselinou sírovou. Najskôr si myslela, že je to len voda, po chvíli jej už horelo celé telo. Natalia strávila dlhé mesiace v nemocnici. Má za sebou 11 operácií a pred sebou veľa ďalších. Na tvári má umelú kožu z Holandska, ktorú si však musí chrániť polykarbonátovou maskou. Muž, ktorý ju roky tajne miloval a prenasledoval, zatiaľ na trest iba čaká.

„Hrozí mu maximálne 5 či 6 rokov väzenia. Máme však prípady, keď za podobné útoky dostal muž len domáce väzenie a so ženou, ktorú týral, zostal žiť v jednej domácnosti," hovorí tamojšia ministerka pre práva žien Martha Lucia Sanchezová.

Útoky kyselinou sú stále častejšie. Len minulý rok ich nahlásilo na celom svete 1 500 žien, najviac z nich práve v Kolumbii. Natalia to chce zmeniť a zo všetkých síl bojuje za to, aby útočníci dostávali prísnejšie tresty. Tomu, ktorý zničil jej život už odpustila. Aj keď len preto, aby dokázala žiť bez pocitu hnevu a krivdy.

„Odpustila som mu preto, aby som si vyliečila dušu. Lebo nenávisť by ma zabila. Budem sa sústreďovať len na seba, nie na toho, kto mi to urobil," uzatvára Natalia.

BOGOTÁ/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.