Zahraničné

Putin chce spolupracovať aj so Spojenými štátmi

Obama telefonoval s Putinom
Zdroj: TASR

Vzťahy medzi Moskvou a Západom sa prudko zhoršili v dôsledku konfliktu na Ukrajine.

Rusko má so Spojenými štátmi spoločné kľúčové záujmy a potrebuje s nimi spolupracovať na spoločných problémoch. V televíznej debate to dnes povedal ruský prezident Vladimir Putin. 

V diskusii odvysielanej štátnou televíziou Rossija, ruský prezident podľa agentúry Reuters zmiernil svoju protiamerickú rétoriku po tom, ako sa na adresu Spojených štátov opakovane vyjadroval veľmi kriticky. Vzťahy medzi Moskvou a Západom sa prudko zhoršili v dôsledku konfliktu na Ukrajine, z ktorého eskalácie Západ obviňuje Rusko.

"Na viaceré záležitosti týkajúce sa medzinárodnej politiky, máme rozdielne názory. Zároveň je to však niečo, čo nás spája a núti spolupracovať," uviedol ruský prezident.

"Myslím tým úsilie zamerané na to, aby sa svetová ekonomika stala demokratickejšou a vyváženejšou, aby bol demokratickejší aj svetový poriadok. Máme spoločné priority," povedal Putin.

Putin v minulosti ostro kritizoval Spojené štáty a Západ vo všeobecnosti za to, že vyvolali krízu na Ukrajine, ktorá je podľa Ruska dôsledkom Západom podnecovaného "štátneho prevratu" namiereného proti bývalému ukrajinskému prezidentovi Viktorovi Janukovyčovi, ktorého podporoval Kremeľ. 

Putinove najnovšie vyjadrenia prišli len dva dni po tom, ako v inom televíznom programe obvinil Spojené štáty z toho, že sa snažia ovládnuť svet a nehľadajú spojencov, ale vazalov.

MOSKVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti