Na Slovensko dorazil studený front. Na západe výdatne naprší

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Počasie na Slovensku začal ovplyvňovať zvlnený studený front. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na sociálnej sieti.

Na západe a v tatranskej oblasti sa vyskytujú prehánky a búrky. "V tejto časti Slovenska je v piatok popoludní aj dostatočný strih vetra na tvorbu rozsiahlejších búrkových systémov, ktoré môžu priniesť silnejšie nárazy vetra," uviedli meteorológovia.

Ďalej priblížili, že v ďalších hodinách až dňoch sa nebudú vyskytovať len prehánky a búrky, ale postupne aj trvalý dážď. Najvyššia pravdepodobnosť je v západnej polovici územia. Do pondelka (22. 8.) môže na západe Slovenska a v Žilinskom kraji spadnúť ojedinele až okolo 90 milimetrov zrážok. Pri výskyte intenzívnejších búrok, ktoré by zasiahli opakovane rovnakú lokalitu, ich môže spadnúť aj viac.

SHMÚ upozorňuje ľudí, že na zvlnenom studenom fronte sa predpoveď počasia vyznačuje väčšou neurčitosťou a preto odporúča odporúča sledovať predpovede a výstrahy častejšie ako inokedy.

Pozrie si, kde všade platia výstrahy

Výstrahy pred búrkami
Zdroj: SHMÚ

​V Európe búrky zabíjali

Vo štvrtok sa búrky prehnali niektorými európskymi štátmi, v niektorých dokonca zabíjali.

Búrka prišla na Korziku náhle a nečakane. Meteorológovia vydali varovania na poslednú chvíľu. Úrady potvrdili šesť obetí. Na väčšinu z nich popadali stromy v kempoch. Bilancia ale nemusí byť konečná. Viacerí ľudia sú nezvestní po tom, ako vyplávali na more.

Prudké búrky a silný vietor zasiahli aj Rakúsko. V Korutánsku zabili vyvrátené stromy dve dievčatká vo veku 4 a 8 rokov. Tri obete hlásia aj z Dolného Rakúska. Ďalšia desiatka ľudí sa zranila. Živel zasiahol najmä juh krajiny.

Blýskavica v kombinácii so silným dažďom vyčíňala v talianskom Toskánsku. Vietor tam strhával strechy a stromy.

Ako sa museli pred búrkou schovávať turisti v Benátkach, si pozriete vo videu vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Počasie

Dôležité udalosti