Zahraničné

Tragédia na mori! Počet mŕtvych utečencov narástol už na 700

Utečenci na lodi - ilustračná foto
Utečenci na lodi - ilustračná foto Zdroj: TASR

Doposiaľ sa podarilo zachrániť len 28 ľudí.

Pravdepodobne až 700 ľudí zahynulo po tom, ako sa v noci nadnes v Stredozemnom mori prevrátila loď s utečencami na palube. Podľa talianskej pobrežnej stráže sa doposiaľ podarilo zachrániť 28 ľudí. Informovala o tom agentúra DPA.

K prevráteniu plavidla, na palube ktorého boli prevažne utečenci z Afriky smerujúci do Európskej únie, došlo asi 30 kilometrov od líbyjských brehov a približne 200 kilometrov južne od talianskeho ostrova Lampedusa.

Loď sa pravdepodobne prevrátila preto, že sa utečenci zhromaždili na jednom boku plavidla, aby na seba upozornili vo chvíli, keď obďaleč plávala obchodná loď.

Záchranná akcia ešte neskončila

Záchrannej akcie, ktorá stále prebieha, sa zúčastňujú plavidlá talianskej pobrežnej stráže, vrtuľníky talianskych vzdušných síl a obchodné lode. Záchranárom sa zatiaľ podarilo vyzdvihnúť z vody 24 mŕtvych tiel.

K nešťastiu došlo len niekoľko dní po tom, ako organizácia Save the Children oznámila, že po stroskotaní lode s utečencami, ku ktorému došlo taktiež pri líbyjských brehoch, zostalo nezvestných takmer 400 ľudí.

"Ak sa počet obetí tejto najnovšej tragédie potvrdí, bude to znamenať, že v priebehu ostatných desiatich dní prišlo v Stredozemnom mori o život viac ako 1000 ľudí," uviedla pre taliansku televíziu Sky TG24 hovorkyňa Úradu vysokého komisára pre utečencov (UNHCR) Carlotta Samiová.

Taliansko má dlhodobý problém s utečencami

Taliansko dlhodobo žiada svojich európskych partnerov, aby mu pomohli zvládať prílev utečencov smerujúcich k jeho pobrežiu. "Ide o tragédiu skutočne obrovských rozmerov, ktorá len dokazuje, že Európa musí zakročiť a nasadiť adekvátne záchranné prostriedky," dodala Samiová.

RÍM/TASR - aktualizované

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.