Zahraničné

Iránske jadrové zbrane sú sci-fi. Skutočná hrozba sú vraj Spojené štáty

Na snímke iránsky najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí
Na snímke iránsky najvyšší duchovný vodca ajatolláh Alí Chameneí Zdroj: TASR

Uviedol to najvyšší iránsky vodca ajatolláh Alí Chameneí

Iránsky najvyšší vodca ajatolláh Alí Chameneí dnes uviedol, že iránske jadrové zbrane sú konštrukt a skutočným zdrojom hrozby sú Spojené štáty. Informovala o tom dnes agentúra Reuters.

"Vytvorili mýtus jadrových zbraní, aby mohli hovoriť, že zdrojom hrozby je islamská republika. Nie, zdrojom hrozby je samotná Amerika," citovala Chameneího polooficiálna iránska agentúra Fars.

"To druhá strana systematicky a nehanebne ohrozuje vojensky nás... i keď tie hrozby nevyslovili otvorene, musíme byť pripravení," viedol v príhovore k veliteľom ozbrojených síl iránsky najvyšší vodca, ktorý podľa agentúry Reuters pred blížiacim sa pokračovaním jadrových rozhovorov medzi šiestimi svetovými mocnosťami a Iránom, mierne pritvrdil rétoriku. 

Irán a šesť svetových mocností sa 2. apríla na stretnutí vo švajčiarskom meste Lausanne dohodli na tom, že Teherán na obdobie najbližších rámcovo desiatich rokov výrazne utlmí svoj civilný jadrový program.

Výmenou za to majú byť zrušené sankcie, ktoré poškodzujú iránsku ekonomiku. Komplexná a konečná dohoda o iránskom jadrovom programe má byť uzavretá do konca júna tohto roku.

TEHERÁN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.