Zahraničné

Sobotka bude premiér, Babiš sa Zemanovi nepáči

Andrej Babiš
Zdroj: SITA

Do funkcie šéfa ČSSD vymenuje český prezident.

Český prezident Miloš Zeman sa dnes v priamom televíznom prenose z Pražského hradu vyjadril, že predsedu ČSSD Bohuslava Sobotku oficiálne vymenuje za premiéra o týždeň v piatok 17. januára o 15.00 h, týždeň po podpise koaličnej zmluvy.

Pripomenul, že Sobotka splnil jeho podmienku a zabezpečil si v Poslaneckej snemovni dostatočnú väčšinu pre svoju vládu. Prezident povedal, že kritériom na vymenovanie ministrov nemôžu byť osobné sympatie či antipatie ku kandidátom a poprel, že k ministerskej nominácii Mariana Jurečku (KDU-ČSL) by mal výhrady.

Zemanovi sa všetci nepáčia

Svoje výhrady ku kandidátom konkretizoval bez toho, že by spomenul ich mená.
Povedal, že výhrady má ku kandidátovi, ktorý má nulovú prax spojenú s činnosťou rezortu, keďže Česká republika ako jediná krajina EÚ zatiaľ nemá zákon o štátnej službe a ministrovu činnosť preto nebudú strážiť odborníci vo funkciách námestníka ministra či štátneho tajomníka, ale politickí nominanti.

Výhrady má aj ku kandidátovi, ktorý vysokú školu získal "pochybným spôsobom", za deväť mesiacov na zdiskreditovanej právnickej fakulte v Plzni. 

Prezident sa ďalej opýtal, či nie je bezpečnostné riziko pre českú vládu, ak bude jej členom človek, ktorý požiadal Národný bezpečnostný úrad o bezpečnostnú previerku a nedostal ju.
Vyjadril tiež pochybnosti, či je možné zlúčiť funkciu ministra s funkciou volebného lídra strany pred nadchádzajúcimi voľbami do Európskeho parlamentu. 

Za najzložitejší problém - v súvislosti s lustračným zákonom - označil Zeman adepta na ministra financií. Zdôraznil, že si praje, aby túto funkciu zastával predseda druhej najsilnejšej strany, aby mohol splniť svoje predvolebné sľuby o nezvyšovaní daní a stabilizácii štátneho rozpočtu znížením nákladov štátu. 

Povedal, že v novej verzii zákona o štátnej službe, ktorým sa bude Poslanecká snemovňa zaoberať na mimoriadnom zasadnutí 21. januára, by sa už požiadavka na lustráciu ministrov nemala nachádzať. 

Prezident na otázku novinárov, či napriek svojim výhradám navrhnutú vládu vymenuje, povedal, že "je možné diskutovať o alternatívach".

V závere povedal, že Česko by malo mať novú vládu do konca januára.

PRAHA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.