Zahraničné

Bývalý prezident Egypta dostal 20 rokov. Vinia ho zo smrti demonštrantov

Nový egyptský prezident Muhammad Mursí
Zdroj: AP

Rovnaký trest dostali aj ďalší 12 spoluobvinení, prevažne poprední predstavitelia Moslimského bratstva.

Bývalého egyptského prezidenta Muhammada Mursího, zosadeného armádou v roku 2013, odsúdili dnes na 20 rokov väzenia za podiel na zabití protivládnych demonštrantov. Oznámila to agentúra AP.

Vynesenie verdiktu vysielala v priamom prenose egyptská štátna televízia. Mursí a ďalší obžalovaní si rozsudok vypočuli v špeciálnom boxe zo zvukotesného skla. Ide o novinku, ktorú egyptská justícia začala zavádzať len nedávno v snahe obmedziť prípadné protesty obvinených či ich pokusy o narušovanie rokovaní súdu.

Súd dospel k záveru, že Mursí nesie zodpovednosť za násilnosti, ku ktorým došlo v decembri 2012 pred prezidentským palácom v Káhire. Stúpenci Mursího Moslimského bratstva vtedy zaútočili na opozičných aktivistov a rozpútali tak krviprelievanie, ktoré si vyžiadalo najmenej desať životov.

Súd zasadajúci v provizórnej sále v budove policajnej akadémie vymeral zosadenému prezidentovi 20 rokov väzenia nepodmienečne. Rovnaký trest dostali aj ďalší 12 spoluobvinení, prevažne poprední predstavitelia Moslimského bratstva.

Za vznesené obvinenia mohol Mursí dostať aj trest smrti. Súd však napokon zamietol najzávažnejšie obvinenie z vopred naplánovanej vraždy, čo malo za následok miernejší trest.
Pri vynesení rozsudku obžalovaní zdvihli ruku so štyrmi prstami, čo je v Egypte symbolické gesto pripomínajúce krvavé zásahy armády voči islamistom.

Dnešný verdikt, voči ktorému je ešte možné podať odvolanie, je vôbec prvým rozsudkom nad Muhammadom Mursím. Bývalá hlava štátu, zadržiavaná v prísne stráženej väznici neďaleko prístavu Alexandria, čelí obvineniam aj v iných súdnych kauzách.

KÁHIRA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.